5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (208 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Süt Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Süt Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar

TKDK IPARD Süt üreten tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar projeleri kapsamında, çeşitli kapasitelere sahip büyük baş ve küçük baş süt çiftlikleri kurulumu ve var olan bir mandıranın modernizasyonunun yapılıp Avrupa Birliği standartlarına çıkartılması mümkündür. Bununla birlikte makine ekipman alınması ve tesisin kurulu gücü kadar elektrik üretmesi için yenilenebilir enerji yatırımı yapması da uygun harcamalar arasındadır. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ile modern süt üreten çiftliklerin kurulmasındaki amaçların önceliği AB standartlarında üretimi ve iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmaktır. Bir diğer amaç ise yapılan yatırımlar ile bölgesel ve kentsel kalkınma sağlamak, tarımsal üretimin performansını geliştirmek, kırsal gelişim dengesizliklerini ve göç problemi çözmektir.

Uygulanan mandıra projelerinin kurum tarafından belirlenmiş alt ve üst kapasiteleri mevcuttur. Bunlar aşağıda belirtilmiştir;

Tarımsal işletmelerin kapasitesi;

Yapılacak yatırımların proje bütçesi en az 5.000 € - en fazla 500.000 € dur. Hibe oranı proje bütçesinin % 50 sidir.

Ancak süt projeleri ile ilgili yatırımlarda ki istisnai durumlar şu şekildedir;

Yeni yatırımlar için

IPARD projesi ile verilen hibe desteğinin yanı sıra; girişimcilere Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyetleri de sağlanmaktadır. Ayrıca proje onayı sonrasında yatırım yaparken karşılaşılacak maddi sıkıntıları gidermek adına TKDK nın anlaşmalı olduğu birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla uygun ödeme koşullarında kredi kullanılabilmekte ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmektedir.

IPARD Süt üreten tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar projeleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Dörtyol Proje ve Danışmanlık web sitemizdeki diğer linkleri incelemenizi ve bizleri aramanızı bekler, karlı yatırımlarınız için birlikte çalışmayı dileriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Kars, Ardahan, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları