Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1163 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar 101.4 Projeleri

Yumurta üretiminde ülkemiz dünyada 12. Sırada yer almaktadır. Birçok Avrupa ülkesini üretimde geride bırakmış olarak yumurta ihraç eder durumdayız. Gelişmiş bir sektör olan yumurta tavukçuluğu için Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ilk kez IPARD 2 ile Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri ne hibe verilmeye başlanmıştır. Yeni girişimlerden ziyade var olan işletmelerin modernizasyonu veya şehir içinde kalan tesislerin şehir dışına taşınarak, kapasite arttırmadan yeniden kurulmasını sağlamak için Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektörü ile %50- 70 arasında hibe desteği verilmektedir. Hibe oranı tüzel kişilikte % 50, gerçek kişilikte % 55, üretici örgütlerinde % 60 oranından başlamak üzere, genç çiftçilere % 5, dağlık alanlarda yapılan projelere % 5 ek hibe oranı sağlanmaktadır. Her iki şartın birlikte sağlandığı durumlarda ise %10 daha fazla hibe desteği verilmektedir. En az 20.000 en fazla 100.000 tavuk kapasiteli tesisler için belirlenen proje bütçesi 500.000 € dur. Ayrıca üretici örgütlerinin başvurularında destek oranı % 60 tan başlamakta ve % 70 e kadar çıkmaktadır. Proje ile tesisin kurulu elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapılması da destek kapsamındadır.

IPARD projeleri ile yapılan yatırımlar için hibe desteğiyle birlikte birçok imkândan yararlanma hakkı da ayrıca bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi proje bütçesi içerisinde yer alan makine ekipmanların satın alınması ve yapım işleri için kullanılan girdiler için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyetin olmasıdır. Projenin uygulanma aşamasında ise, TKDK ile protokol imzalayan bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli ve uygun ödeme seçenekleriyle kredilerin kullanılması ve Kredi Garanti Fonu desteğinin alınması da mümkündür. AB standartlarında modern bir kümes sahibi olmak isteyen yatırımcılarımızı Dörtyol Proje ve Danışmanlık proje birimine bekleriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön