Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar 101.4 Projeleri

Yumurta üretiminde ülkemiz dünyada 12. Sırada yer almaktadır. Birçok Avrupa ülkesini üretimde geride bırakmış olarak yumurta ihraç eder durumdayız. Gelişmiş bir sektör olan yumurta tavukçuluğu için Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından ilk kez IPARD 2 ile Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri ne hibe verilmeye başlanmıştır. Yeni girişimlerden ziyade var olan işletmelerin modernizasyonu veya şehir içinde kalan tesislerin şehir dışına taşınarak, kapasite arttırmadan yeniden kurulmasını sağlamak için Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektörü ile %60- 80 arasında hibe desteği verilmektedir. Hibe oranı tüzel ve gerçek kişilerde % 60, oranından başlamak üzere, genç çiftçilere % 5, dağlık alanlarda yapılan projelere % 5 ek hibe oranı sağlanmaktadır. Her iki şartın birlikte sağlandığı durumlarda ise %10 daha fazla hibe desteği verilmektedir. En az 20.000 en fazla 100.000 tavuk kapasiteli tesisler için belirlenen proje bütçesi 500.000 € dur. Organik yumurta üreticiliği için hayvan kapasitesi 2.000 ile 15.000 yumurta tavuğu arasındadır. Organik üretim IPARD 3 ile desteklenmeye başlamıştır. Sıralama kriterleri açısında ise belgeli üretim yapanlara öncelik verilmektedir. Ayrıca üretici örgütlerinin başvurularında destek oranı % 70 ten başlamakta ve % 80 e kadar çıkmaktadır. Proje ile tesisin kurulu elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapılması da destek kapsamındadır.

TKDK başvuru sahiplerine, proje onayı sonrası teminat mektubu karşılığında hibe miktarının % 50 sini avans olarak ödemektedir. Bu uygulama, girişimcilere projelerini hayata geçirme sürecinde maddi destek sağlarken, aynı zamanda proje başlangıcında daha fazla hareket özgürlüğü sunmaktadır.

IPARD projeleri ile yapılan yatırımlar için hibe desteğiyle birlikte birçok imkândan yararlanma hakkı da ayrıca bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi proje bütçesi içerisinde yer alan makine ekipmanların satın alınması ve yapım işleri için kullanılan girdiler için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyetin olmasıdır. Projenin uygulanma aşamasında ise, TKDK ile protokol imzalayan bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli ve uygun ödeme seçenekleriyle kredilerin kullanılması ve Kredi Garanti Fonu desteğinin alınması da mümkündür. AB standartlarında modern bir kümes sahibi olmak isteyen yatırımcılarımızı Dörtyol Proje Danışmanlık proje birimine bekleriz.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön