Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1147 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Süt Mandası Projeleri

 

Manda 101.1.2 Projeleri

Manda yetiştiriciliği ülkemizde git gide geri giden bir hayvancılık türüdür. Oysaki manda sütü ve bu sütten elde edilen kaymak, yoğurt ve tereyağı gibi süt ürünleri oldukça kaliteli ve aranan ürünlerdir. Son yıllarda gittikçe gerileyen üretim sebebiyle bu ürünlerin fiyatı da artmaktadır. 

Manda yetiştiriciliğini tekrar canlandırmak için TKDK hibe desteği kaçırılmaz fırsatlar sunmaktadır. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar, Süt Mandası Projeleri ile en az 5, en fazla 50 sağmal mandadan oluşacak olan AB standartlarında ahır, mandıra kurulması için toplam proje bütçesi en az 5.000 € en fazla 500.000 € olmak üzere hibe desteği almak mümkündür. Hibe oranı, tüzel kişilik için proje bedelinin % 50 si, gerçek kişi için % 55 i, üretici örgütü için ise % 60 ıdır. Yatırım yapılması planlanan arazinin dağlık alanda olması hibe oranını % 5, girişimcinin 40 yaşın altında olması % 5 her iki faktörün birlikte sağlanması durumunda ise % 10 artırmaktadır. Proje kapsamında yapılan tüm satın alımlar Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergilerinden muaftır. Bununla birlikte çiftliğin kendi öz tüketimi kadar olan yenilenebilir enerji yatırımları da (güneş enerjisi ve biyogaz enerji sistemleri) yine IPARD hibe desteği kapsamındadır. Girişimciler, yatırım döneminde TKDK ile anlaşmalı olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla uygun ödeme koşullarında ve düşük faizli kredi kullanabilmektedir. Bununla birlikte gerekirse Kredi Garanti Fonu desteğini de kullanmak mümkündür.

AB standartlarında yapılacak olan projeler ile insan gücü yerine makinelere dayanan, teknolojinin kullanıldığı, el değmeden süt sağılıp soğuk depolarda bekletildiği üretimler sayesinde zaten değerli olan manda sütünün değerine değer katacak ve boş olan pazardaki yerini alacaktır. IPARD 2 ile hibe desteği verilmeye başlanan süt mandası yetiştiriciliği sektördeki boşluklar sebebiyle yatırıma en uygun alanlardan olup, girişimcilerimize Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak bu yatırım türünü tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön