Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1149 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Süt Koyunu Projeleri

 

Koyun 101.1.3 Projeleri

IPARD 2 programı Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ile süt koyunu ağılları için; 5.000 € ile 500.000 € bütçe aralığında, 50 baş ile 500 baş arasında TKDK hibe desteği ile çiftlikler kurulabilmektedir. AB standartlarında yapılan ağıllar için yeni yatırım veya modernizasyon projeleri uygulanabilmektedir. IPARD projesi kapsamında ağıl, yem depoları, silaj deposu ve gübre depoları yapılabilmekte, aynı zamanda mandıra içi gerekli makine ve ekipmanların yanı sıra, hayvanlar için üretilecek yemlerin üretiminde kullanılacak makine ve ekipmanların alması da uygun harcamalardır. Proje uygulamak amacıyla, TKDK ile protokol imzalayan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla uygun ödeme koşullarında ve düşük faizli kredi kullanabilmekte ve Kredi Garanti Fonun'dan da faydalanabilmektedir.

Süt Koyunu Projeleri kapsamında hibe oranı % 50- 70 arasındadır. Tüzel kişiler için hibe oranı % 50, gerçek kişiler için % 55, üretici örgütleri için % 60 tan başlamaktadır. Yatırım arazisinin dağlık alanda olması ve girişimcinin 40 yaşın altında genç girişimci olması hibe oranını % 5 er oranında artırmaktadır. Her iki şartın sağlanmasıyla toplam % 10 artmaktadır. Ayrıca yatırımın öz tüketimi için yenilenebilir enerji kaynakları yatırımı da bu proje kapsamında desteklenmektedir. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergilerinden muaf olarak yapılan satın alımlar ile proje maliyetleri daha da düşmektedir.

Ülkemizde yaygın olarak yapılan koyunculukta süt verimi en yüksek olan cinsler; Sakız, Mor karaman, Ak karaman, İvesi, Merinos ve Kıvırcık şeklindedir. İklim ve çevre koşullarına uygunluk ve tecrübeye göre cins seçimi yapılarak yatırımın gerçekleşmesi girişimler açısından daha karlı olacağından, Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak bizimde tavsiyemiz bu yöndedir.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön