Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1112 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Süt Keçisi Projeleri

 

Keçi 101.1.4 Projeleri

Türkiye’de 1980 yıllarından buyana azalan keçi sayısı son 10 senede tekrar artış göstermektedir. Özellikle süt verimi yüksek olan ırkların yetiştiriciliğinin artmasıyla tekrar keçi yetiştiriciliğine ilgi artmaktadır.

TKDK IPARD programı, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri, Süt Keçisi Projeleri ile AB standartlarında modern ağıl kurulumlarına hibe desteği verilmektedir. 5.000 € ile 500.000 € arasında proje bütçesi ile en az 50, en fazla 500 sağmal keçi kapasitesinden oluşan modern üretim tesisleri oluşturulması için verilen bu hibelerin geri ödemesi yoktur. Hibe oranı % 50 den başlamaktadır. Tüzel kişiler için hibe oranı % 50, gerçek kişiler için % 55, üretici örgütleri için % 60 tır. Ayrıca genç girişimciye % 5, dağlık alan projelerine %5 daha ekleyerek hibe oranı artırılmaktadır. Hijyen şartlarının yüksek olduğu, az iş gücü ile işleyen mandıraların kurulması için yapım işi, makine ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük kalemlerinde hibe kullanmak mümkündür. Mevcut ağılların modernizasyonunun yapılması ve yeni makine ekipmanların alınması ile birlikte yeni yatırım olarak başvuru yapmak ve sıfırdan girişimcilik ile yeni bir mandıra kurmak da TKDK nın desteklediği durumlardır. Ayrıca işletmelerin kendi tükettikleri kapasitede yenilenebilir enerji üretmeleri için ise hibe desteği mevcut olup, projenin içerisine dahil edilebilmektedir.

Ayrıca IPARD projesi ile verilen hibe desteğine ek olarak sağlanan Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri muafiyetlerinin yatırım maliyetlerini düşürmesi ve proje uygulama aşamasında TKDK ile anlaşmalı olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi’nden cazip şartlarda kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteklerinde faydalanmak da mümkün olduğundan IPARD projesi ile hayvancılık yatırımı yapmak birçok fırsatı bir arada sunmaktadır.

Tüm bu şartların bir araya gelmesi ile hayvancılık sektörü gelişmeye devam edecek ve çiftçiler yaptıkları işten daha fazla gelir elde edeceklerdir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ve doktor tavsiyelerinde keçi sütünün önemi vurgulanmakta ve keçi sütü aranılan ve kıymetli bir girdi haline dönüşmektedir. Ülkemizde, süt verimi ve kalitesi açısından özellikle Saanen keçi yetiştiriciliği giderek artmakla birlikte yaygın olarak yetiştirilen keçi türleri arasında; Nubya, Kilis Keçisi, Ankara Keçisi, Malta Keçisi ve Kıl Keçisi de mevcuttur. 

Yöreye en uygun olan hayvan cinsini seçerek yatırımlarınızı yapmanız karınızı arttıracak en önemli adım olduğundan Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak önerimiz bu yöndedir.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön