Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Sığır Projeleri

 

Sığır 101.2.1 Projeleri

Ülkemizde et fiyatlarının sürekli olarak artması, dönem dönem yurt dışından canlı hayvan ya da et ithal edilmesi, et arzının talebi karşılayamamasının bir sonucudur. Son yıllarda yetiştirilen sığır sayısının artmasına rağmen, artan nüfus ve gelirdeki artışların kırmızı et tüketimine de yansıması sebepleriyle hala ihtiyacı karşılayamaz haldedir. 

TKDK Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri, Sığır Projeleri ile kırmızı et sektörüne de hibe desteği vermektedir. 30 - 250 büyükbaş sığır kapasiteli modern ahır kurulması veya modernizasyonunun yapılması için hayvancılık proje bütçesi olarak belirlenen alt ve üst sınırlar 5.000 € ile 500.000 € arasındadır. Hibe oranı tüzel ve gerçek kişilerde % 60 tan başlamaktadır. Genç girişimci ve dağlık alanda gerçekleştirilecek yatırımlar gibi faktörler ile hibe oranları % 5 er artmaktadır. Üretici örgütlerinin yapacağı başvurularda ise % 70 ten başlayarak % 80 e kadar çıkmaktadır. Yapılacak AB standartlarında modern ahırlar için aynı zamanda kurulu elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji kaynağı için hibe almakta mümkündür. IPARD programı sığır projesi ile desteklenen kalemler; yapım işleri, makine ve ekipman ile hizmet alımlarının satın alınması ile görünürlük harcamaları şeklindedir.

IPARD 3 döneminde organik et üretimi de destek kapsamına dahil edilmiştir. Organik üretici sertifikasına sahip olanlar sıralama kriterlerinde öne geçmektedir. TKDK, proje onayından sonra teminat mektubu verilmesi halinde hibe tutarının yarısını avans olarak girişimcilere ödemektedir.

Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar IPARD projesi ile AB standartlarında yapılan çiftlik yatırımları sonucu çiftçilerin kar oranlarının yüksek olması hibe ve Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine uygulanan muafiyet sayesinde kurulum masrafının minimum düzeyde olması sadece sektörün içinde olan girişimcilere değil sektör dışından girişimcileri de besi sektörüne yatırım yapmaya teşvik etmektedir. Ayrıca yatırımcılar için TKDK nın bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifi ile yapmış olduğu protokol gereği düşük faizli ve uzun dönem ödemeli kredi kullanma ve Kredi Garanti Fonu desteği imkanı sunması da projelere olan ilgiyi arttırmaktadır. Artan işletme sayısı ile üretimin artmasının yanı sıra yeni istihdam kaynaklarının sağlanması ve girdi çıktı faaliyetlerinin oluşturduğu çarpan etkisiyle yatırım yapılan bölgelerde bir kalkınma sağlanması amaçlanmaktadır.

Türkiye’de yaygın olarak yapılan besi sığırlarına birkaç örnek verecek olursak; Simental, Şarole, Siyah Alaca, Esmer gibi kültür ırkları ve bunlardan türemiş melez ırklarını verebiliriz. Proje kapsamında cins ayrımı yapılmadığından, ırk seçimi yapılırken hayvan yapısını tanımamıza, doğa ve iklim şartlarına uyumuna bakılarak karar verilmesini Dörtyol Proje Danışmanlık ailesi olarak tavsiye ediyoruz.

Sayfa Başına Dön