Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1144 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Manda Projeleri

 

Manda 101.2.2 Projeleri

TKDK IPARD 2 dönemi ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri, Manda Projeleri ile manda besiciliği için de hibe vermeye başlamıştır. Kolesterol ve yağ oranı düşük ve lezzetli eti ile özellikle sucuk ve pastırma gibi kırmızı et ürünleri içinde vazgeçilmez bir et olan manda eti, üretiminin azalması dolayısıyla giderek bulunmaz hale gelmekte, dolayısı ile de fiyatı artmaktadır. Avrupa Birliği standartlarında modern, makine kullanımının yüksek olduğu manda besi ahırı projesi ile en az 10 olmak kaydıyla en fazla 50 mandaya kadar proje oluşturulabilmektedir.  Manda yetiştiriciliği proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Hibe oranı % 70 e kadar varan proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet bulunmaktadır. Uygulanan projelerde yenilenebilir enerji yatırımlarına da destek veren kurum, kurulu elektrik gücünü baz alarak, işletmenin kendi enerji ihtiyacı kadar elektrik üretmesi için de hibe desteği vermektedir.

Proje bazlı desteklenen kalemler ise; yapım işleri, makine ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları şeklindedir. Proje bütçesine göre hibe tek seferde ya da iki taksit şeklinde alınabilmektedir. Hayvan bakımı ve beslenmesi için gerekli olan ahır içi makine ekipmanların yanı sıra yem yetiştirmek için gerekli olan makine ve ekipmanlarda proje kapsamında alınabilmektedir. Yeni yatırımların yanı sıra mevcut ahırlar için de modernizasyon projesi hazırlanabilmektedir. Ayrıca yatırım yapılırken başvuru sahipleri, TKDK nın anlaşmalı olduğu bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifi’nden düşük faizli ve uzun dönem ödemeli kredi kullanabilmekte ve Kredi Garanti Fonu imkanından da yararlanabilmektedir.

IPARD 2 dönemiyle birlikte TKDK tarafından ilk kez hibe desteği verilmeye başlanan manda besi projeleri, sektördeki büyük boşluk sebebiyle yatırıma en uygun alanlardan birini oluşturmaktadır. Yatırımcılarımıza Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak bu yatırım türünü ısrarla tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön