Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1155 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Koyun Projeleri

 

Koyun 101.2.3 Projeleri

TKDK IPARD projeleri Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri, kırmızı et sektörü Koyun Projeleri ile koyun yetiştiriciliği için kurulan modern ağıllara % 50 den başlamak üzere % 70 oranlarına kadar hibe desteği vermektedir. Koyun projesi için belirlenen bütçe 5.000 € dan başlamak üzere 500.000 € ya kadardır. 100 ile 500 baş arasında ağılın kurulması veya modernizasyonunun yapılması ile hayvan yetiştiriciliği için tarımsal üretimde kullanılmak üzere gerekli makine ve ekipmanlarda dahil olmak üzere tüm demirbaşların alımına hibe verilmektedir. Bunların yanı sıra proje hazırlamak için alınan hizmetlerde yine proje kapsamında değerlendirilmektedir. İşletme giderlerinin azaltılması ve karlılığın artması için, ağılın tam kapasite elektrik gücüne denk şekilde yenilenebilir enerji kaynağı yatırımlarının yapılması da hibeye dahil edilmektedir.

AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen bu hibeler ile amaç pek tabi ki hayvancılığın geliştirilmesi ve buna bağlı olarak kırsal ile kentsel gelişmişlik farkını en aza indirerek göçü önlemektir. Son 30 yılda azalan küçükbaş sayısı hibe projeleri sayesinde tekrar artmaya başlamıştır. Modern ağıllar ile hayvanlar daha verimli olmaya başlamış, projeler ile alınan makine ekipmanların kullanımıyla yem yetiştiriciliği konusunda tarımda da artış olmuştur. Ancak üretimimiz henüz talebi karşılayacak düzeyde değildir. Bu sebeple et fiyatları artmaya devam etmekte hatta et ithalatı yapılmak durumunda kalınmaktadır. 

Arzın talebi karşılayamaması, devlet desteklerinin artması ve hibe projelerinin yaygınlaşması ile desteklenen besi sektörü yatırım için uygun alanlardan biridir. IPARD projeleri ile yapılan satın alımlarda Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet uygulanmaktadır. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin hibe alana kadar geçen zamanda yatırımlarını rahatlıkla yapılabilmesi için TKDK ile protokol imzalayan bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli uzun dönem ödemeli kredi kullanmakta mümkün olup, Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmektedir.

Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen koyun türleri arasında Mor Karaman, Ak karaman, İvesi, Dağlıç, Sakız, Kıvırcık, Merinos gibi yerli ırkların yanı sıra, son zamanlarda yetiştiriciliği artan et verimliliği bakımından daha verimli olan yabancı ırklara da yer verilmektedir. Bunlardan bazıları ise; Şarole, Limuzin ve Romanov gibidir. Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak bakımını en iyi şekilde bildiğiniz, iklim ve diğer çevre şartlarına en uyumlu olan cinsi seçerek karlılığınızı daha kolay arttırabileceğinizi söyleyebiliriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön