Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Keçi Projeleri

 

Keçi 101.2.4 Projeleri

Keçi yetiştiriciliği, bakımı ve beslemesi kolay olan, maliyeti en düşük besi hayvancılığı çeşididir. Ülkemizde son yıllarda verimli süt keçileri artmakla birlikte besi için yetiştirilen keçi sayısı hala beklenen artışı gösterememektedir. Bir dönem kırsalın en büyük geçim kaynaklarından olan keçi besisini tekrar canlandırmak üzere devlet çeşitli şekillerde destekleme yollarına gitmektedir. Mevcut durumda çiftçilerimizin en büyük eksiği olan modern ağılların kurulması ve yetiştirilen keçi sayısının arttırılması için hibe destekleri verilmektedir. 

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri, Keçi Projeleri ile kırmızı et sektörünü desteklemek üzere % 80 e varan oranlarda hibeler vermektedir.  Bu hibe kapsamında ağıl, yem depoları ve gübre çukurlarının inşasının yanı sıra ahır içi makine ve ekipmanlar ile yem yetiştiriciliği için gerekli olan ekipmanlar da destek kapsamındadır. IPARD 3 döneminde organik et üretimi de desteklere dahil edilmiştir. Organik üretici sertifikası olan başvuru sahipleri ek puan alacaklardır. Minimum hibe oranı tüzel ve gerçek kişiler için % 60 olan keçi yetiştiriciliği projelerinde, 40 yaşın altında genç çiftçi başvurularında % 5, dağlık alanlarda yapılan yatırımlarda % 5, her iki durumunda sağlandığı durumlarda ise toplam % 10 artmak üzere hibe oranı % 65-70 olmaktadır. Üretici örgütleri ve üretici örgütünün ortaklık payının %50’den fazla olduğu tüzel kişilikler için hibe oranı %70 ten başlamakta ve diğer şartların sağlanmasıyla % 80 e kadar çıkmaktadır. Proje kapsamında; Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet bulunmaktadır. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin yatırımlarını rahatlıkla yapabilmesi için TKDK ile protokol imzalayan bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli uzun dönem ödemeli kredi kullanmakta mümkün olup, Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte projeye işletmenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulan yenilenebilir enerji kaynaklarına da hibe desteği verilmektedir. 

IPARD projeleri ile kurulan veya modernizasyonu yapılan küçükbaş ağılları, en az 75, en fazla 500 keçi kapasitelidir. Proje bütçesi 5.000 € dan başlamak üzere 500.000 € a kadardır. TKDK proje kabulünden sonra teminat mektubu verilmesi halinde hibe tutarının yarısını avans olarak girişimcilere iş başlamadan önce ödemektedir.

Ülkemizde son yıllarda kırmızı et ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu durum, et fiyatlarına doğal olarak yansımakta ve ithal et almak zorunda kalmaktayız. En eski çağlardan beri hayvancılık yapılan Anadolu’nun bu hale gelmesi çok üzücüdür. Et ithalatını durdurmak, kendi talebimizi karşılayabilmek ve hatta kuzu ve oğlak ihtiyacı duyan Avrupa ülkelerine ihraç eder duruma gelmek çok uzak bir ihtimal değildir. Hibe destekli yapılan bu modern ağılların artmasıyla, tarım ve hayvancılıkta makine kullanımı yaygınlaşacak, insan gücünün kullanılması en aza indirgenecektir. Ayrıca hayvan refahı düşünülerek tasarlanan ağıllar sayesinde hayvanların gelişimi daha yüksek düzeyde seyredecektir. Tüm bunların bir araya gelmesiyle çiftçinin kazandığı gelir artacak ve yaptığı işi büyütmeye devam edecektir. Dolayısıyla ülke genelinde hayvancılık artacak ve bu IPARD projeleriyle amaçlanan kırsal kalkınma sağlanmış olunacaktır. 

Bu hibelerden yararlanarak modern ağıllar kurmaya, bu açık ve geniş pazardan faydalanmaya tüm girişimcilerimizi davet ediyoruz. Proje alanında uzman ekibimizin rehberliğinde yürüyerek IPARD destekleriyle sağlanan avantajları en iyi şekilde değerlendirmeniz için sizlere profesyonel destekler sunuyoruz. Siz de modern çiftliklerde üretim yapmak ve sektörde daha güçlü bir konuma gelmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dörtyol Proje Danışmanlık olarak, TKDK IPARD 3 döneminde de projelerden en iyi şekilde faydalanmanız için buradayız.

Ülkemizde yetiştirilen keçi türlerine, Ankara Keçisi, Kıl Keçisi, Damaskus Keçisi, Kilis Keçisi, Honamlı Keçisi, Nodus Keçisi ve Bornova Keçisini örnek verebiliriz

Sayfa Başına Dön