Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım Projeleri

 

Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar 101.2 Projeleri

TKDK IPARD projelerinin içerisinde Kırmızı et üreten tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar projeleri en yoğun başvuru yapılan proje türü kırmızı et üretimi için besi projesidir. Ülkemizde kırmızı et tüketimi kadar henüz üretim yapılmamakta olduğundan sektör yatırıma oldukça açıktır. IPARD projeleriyle AB standartlarında yapılan üretim çiftlik leri ile yatırımcıların kar oranlarının yüksek olması sadece sektörün içinde olan girişimcileri değil sektör dışından girişimcilerin de besicilik sektörüne yatırım yapmasını sağlamaktadır. Artan işletme sayısı ile üretimin artmasının yanı sıra yeni istihdam kaynaklarının sağlanması ve girdi çıktı faaliyetleriyle yatırım yapılan bölgelerde bir kalkınma sağlanmaktadır.

AB ye katılım sürecindeki uygulanan politikalar gereği AB ye uyum sürecine destek vermek amacıyla verilen bu hibe destekleri kırsal alanlarda sürdürülebilir bir kalkınmayı amaçlamaktadır. IPARD programı, başvuru sahiplerine verdiği hibe desteğinin yanı sıra; proje bazlı olmak üzere Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine karşı muafiyet sağlamaktadır. Projelerin hayata geçmesini kolaylaştırmak adına TKDK birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi ile protokol imzalamıştır. Protokol gereği bahsedilen kurumlardan uygun şartlarda kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de faydalanmak mümkün hale gelmiştir.

TKDK tarafından destelenen Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri proje türlerinden birisi olan kırmızı et sektöründe belirlenen alt ve üst sınırlar aşağıda belirtilmiştir.

Tarımsal işletmelerin kapasitesi;

  • 30 - 250 büyükbaş / sığır
  • 10 – 50 manda
  • 75 – 500 küçükbaş /keçi
  • 75 - 500 küçükbaş / koyun

Ayrıca ahır ve ağıl projelerinde bu kapasitelere ilaveten proje türüne göre; dana, tosun, boğa, koç, teke, çebiç, kuzu gibi yaş aralıklarına uygun olacak şekilde farklı bölmelerde yapılabilmektedir.

IPARD 3 ile organik et üretimi de destek kapsamına dahil edilmiştir. Organik üretici sertifikasına sahip olan hayvancılar sıralama kriterlerinde öne geçmektedir. Yapılacak projeler için uygun harcama olarak ahır ve ağıl için belirlenen bütçeler ise; 5.000 € – 500.000 € arasındadır. Kurum tarafından verilen hibe destek oranı % 60- 80 olarak belirlenmiştir. Ancak hayvancılık ile ilgili yatırımlardaki istisnai durumlar şu şekildedir;

  • Tüzel kişi için hibe oranı %60,
  • Gerçek kişi için hibe oranı %60,
  • Üretici örgütleri ve üretici örgütünün hâkim ortak (ortaklık payının %50’den fazla) olduğu tüzel kişilikler için hibe oranı %70 tir.
  • Başvuru sahibi (gerçek kişi ise kendisi, tüzel kişiliklerde ise tüzel kişiliği temsil ve ilzama yetkili kişi) 40 yaşın altında olan genç çiftçi ise hibe oranı % 5,
  • Dağlık alanlarda uygulanan tarımsal işletmeler için hibe oranı % 5,
  • Başvuru sahibinin her iki durumu da sağlaması durumunda ise hibe oranı % 10 artmaktadır.

TKDK, proje onay sonrası teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak başvuru sahiplerine ödemektedir.

Detaylı bilgi için Dörtyol Proje Danışmanlık web sitemizdeki diğer linkleri incelemenizi ve bizimle irtibata geçmenizi bekleriz.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön