Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1166 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Tavuk Broyler Projeleri

 

Tavuk Broyler

Broyler yetiştiriciliği diğer adıyla kasaplık et tavukçuluğu ortalama 35-45 gün gibi kısa sürede yetiştirilen, birim alanda yoğun üretim yapılan (entansif üretim) bir piliç yetiştiriciliği çeşididir. İş gücü diğer tarımsal işletmelere göre çok daha azdır. AB standartlarında ısı, ışık ve havalandırma için yoğun makine kullanımı, otomatik yem ve su sistemleri ile üretim girdilerinin zayiatını önleyen, standartları yüksek olduğundan civcivlerin kilo alışının hızlı, ölüm oranının ise az olduğu ideal kümeslerin kurulması ve modernizasyonunun yapılması için TKDK IPARD projeleri ile hibe desteği sağlamaktadır.

TKDK IPARD 2 3. Çağrı itibariyle kanatlı eti yatırımları broyler başvurularında kapasite artırımı içermeyen mevcut işletmeler tüm illerde desteklenmeye devam edilirken; yalnızca Erzincan, Sivas ve Elazığ illerinde yeni işletmeler destek kapsamındadır.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri, Kanatlı Eti yetiştiriciliği ile 5.000 ile 50.000 Broyler kapasiteli kurulabilen kümesler için belirlenen proje tutarı en az 5.000 €, en fazla 250.000 € dur. IPARD proje bütçesinin % 50- 70 i arasında belirlenen oranda hibe şeklinde yatırımcılara geri ödenmektedir. Hibe oranı tüzel kişilerde % 50 den, gerçek kişilerde % 55 ten başlamaktadır. Genç girişimci ve dağlık alanda gerçekleştirilecek yatırımlar gibi faktörler ile hibe oranları % 5 er artmaktadır. Üretici örgütlerinin yapacağı başvurularda ise % 60 tan başlayarak % 70 e kadar çıkmaktadır. Broyler yetiştiriciliğinde kullanılan en yoğun girdi olan elektrik tüketimi için ise Yenilenebilir Enerji Yatırımları ayrıca desteklenmekte ve işletme ihtiyacı kadar temiz enerji üretimi de yine hibe kapsamında değerlendirilmektedir. Projenin hibe alması dışında TKDK nın anlaşma yapmış olduğu birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile düşük faizli kredi kullanma imkanı ve Kredi Garanti Fonu desteği kullanılması mümkündür. Ayrıca yapılacak satın alımlar için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine de muafiyet mevcuttur.

Broyler yetiştiriciliği son yıllarda sözleşmeli tavukçuluk sayesinde ülke genelinde oldukça yaygın bir hal almıştır. Yatırımcılar kesimhaneleri olan büyük firmalar ile anlaşarak civciv alıp 35 - 45 gün arasında piliç halinde satarak, hem satışlarını garanti altına almış hem de işletme sermayesinde canlı hayvan alımına para ayırmak zorunda kalmaktan kurtulmuş olmaktadırlar. 

Piliç üretimi konusunda ülke genelinde iyi durumda olmamıza rağmen, tavuğun kırmızı ete nazaran daha ucuz, yağ ve kolesterol oranının daha düşük olması ve iyi bir protein kaynağı olması sebepleri ile daha fazla tüketildiğinden ve et ürünleri içerisinde de ham madde olarak kullanıldığından daha fazla üretime ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca piliç ve ürünlerinin çevre ülkelere yapılan ihracatı dolayısı ile de talebi giderek artmaktadır. Tüm bu sebeplerle Tavuk broyler yetiştiriciliği gelecek vadeden yatırımlar arasında yer almaktadır. Sizde bu iş dalında bir proje geliştirmek ve hibe desteğinden yararlanmak istiyorsanız lütfen Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön