Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1184 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kaz Projeleri

 

Kaz

Kaz yetiştiriciliği ülkemizde genellikle, Kars, Ardahan, Ağrı, Erzurum gibi illerimizde yoğun olarak yapılmakla birlikte ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilmesi mümkün olan bir hayvan türüdür. Soğuğa dayanıklı olması sebebiyle özellikle serin iklime sahip olan Doğu Anadolu, Orta Anadolu ve İç Ege bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Mera beslemesine uygun olan ve hastalıklara karşı dirençli olması sebepleriyle beslemesi ve yetiştirmesi kolay bir kanatlı türüdür. Üstelik eti, tüyü ve ciğeri oldukça değerlidir. Son zamanlarda Fransa, ABD, Macaristan ve Japonya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi için geniş bir pazar potansiyeli oluşmuştur.

TKDK, IPARD 2 ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar sektörü, Kaz Projeleri ile kanatlı eti üreticiliğini desteklemek üzere kaz yetiştiriciliğine hibe vermeye başlamıştır. 350 ile 3000 arasında kaz yetiştirmek için kurulan çiftliklere 125.000 € proje bütçesi belirlenmiştir. Belirlenen bütçe için hibe oranı tüzel kişilerde % 50, gerçek kişilerde % 55, üretici örgütlerinde % 60 oranından başlamak üzere, genç çiftçilere % 5, dağlık alanlarda yapılan projelere % 5 eklenmektedir. Her iki şartın birlikte sağlandığı durumlarda ise %10 daha fazla hibe desteği verilmektedir. Projenin uygulama aşamasındaki satın alımlarında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet uygulanmaktadır. Ayrıca tesisin kurulu gücü kadar yenilenebilir enerji üretmesi için olan yatırımlar da yine hibe desteği alabilmektedir. Bunlarla birlikte proje uygulama aşamasında TKDK ile sözleşmesi olan banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme seçenekleri olan krediler de kullanılabilmekte ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmektedir.

Dünya pazarında ve ülkemizde açık bir pazara sahip olan kaz yetiştiriciliği için AB ve TC tarafından birlikte desteklenen projeler ile hibe alarak modern üretim çiftliği sahibi olmak veya mevcuttaki kümesini modernizasyon projesi ile yenilemek isteyen girişimcilerimizi konu ile ilgili daha detaylı bilgi için Dörtyol Proje ve Danışmanlık a bekliyoruz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön