Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1157 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Hindi Projeleri

 

Hindi

Ülkemizde hindi yetiştiriciliği 1995 yılına kadar sadece mera hindiciliği şeklinde sürmekte idi. Özel bir firmanın girişimi ile entansif üretim şeklinde sözleşmeli üretim modeline 1995 yılında geçilmiştir. Beyaz hindi cinsi yetiştirilen sözleşmeli hindicilik broyler yetiştiriciliğinin bir benzeridir. Ölüm oranının az olması ve hindilerin gelişimlerinin hızlı ve bu hayvancılık çeşidinin sürdürülebilir olması için gerekli olan kümeslerde ışık, havalandırma, nemlendirme, yemleme ve sulama sistemlerinin otomatik olması gerekmektedir. 

TKDK bahsedilen şekilde hayvan refahına uygun olarak AB standartlarında kümeslerin kurulması modernizasyonunun yapılması için hazırlanan IPARD projelerine 250.000 € bütçeli destekler vermektedir. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar, Hindi Projeleri ile Kanatlı Eti yetiştiriciliği sektörüne verilen hibe oranı % 50 - % 70 arasındadır. 1000 den başlamak üzere 8000 hindi kapasiteli yapılabilen kümesler için yapım işleri, makine ekipman alımları, hizmet alımları ve görünürlük harcamaları destek kapsamındadır. Modern çiftlik mantığı ile yapılan projelerle, yem siloları yapılabilmekte, insan gücünün en az kullanıldığı şekilde tam otomatik yemlik ve suluk sistemleri kullanılmaktadır. Kümeslerde kullanılan makine ekipmanların tam otomatik sistemde olması ile üretim girdilerinde en fazla yer tutan elektrik giderinin en aza indirgenmesi için ise, yenilenebilir enerji yatırımlarının yapılması desteklenmektedir. Şebekeye bağlı olan enerji üretimi ile ihtiyacın fazlası kadar üretilen elektrik ise sisteme satılmakta ve çiftliğin giderinin yok edilmesiyle birlikte artı bir kazançta sağlamaktadır. Ayrıca IPARD projeleri için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet istisnaları da mevcuttur. Bunun yanı sıra TKDK nın sözleşme imzaladığı bankalar ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme seçenekleri olan krediler de kullanılabilmekte ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmektedir.

Hindi eti tüketimi tüm dünyada hem kendi eti için hem de diğer et ürünlerinin ham maddesini oluşturması bakımından oldukça artmıştır. Hindi etinin kıymeti, içeriğindeki yağ ve kolesterolün, dolayısı ile kalorisinin az olması ile ucuz bir beyaz et çeşidi olması bakımından giderek artmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde hindi beslenmesi için yatırımların artması beklenmektedir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için yatırımcılarımızın Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçmesini öneririz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön