Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1146 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar 101.3 Projeleri

TKDK IPARD projeleri ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri proje türlerinden olan Kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler projeleri konusunda yatırım yapmak isteyen girişimcilere % 70 e varan hibe desteği vermektedir. En çok tüketilen protein kaynaklarını oluşturan kanatlı eti sektörü sözleşmeli yetiştiriciliğin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla diğer hayvancılık türlerine göre daha çok rağbet görür hale gelmiştir. Dörtyol Proje ve Danışmanlık ailesi olarak, AB standartlarında son teknoloji ekipmanlar ile donatılmış kümeslerden alınan verimin daha yüksek olması İle karlılığın arttığına şahit olmaktayız.

Kanatlı eti yetiştiriciliği için TKDK tarafından belirlenen alt ve üst sınırlar aşağıda belirtilmiştir.

Tarımsal işletmelerin kapasitesi;

  • 5.000 - 50.000 broyler (tavuk) / dönem
  • 1.000 – 8.000 hindi / dönem
  • 350 – 3000 kaz

TKDK IPARD 2 3. Çağrı itibariyle broyler başvurularında kapasite artırımı içermeyen mevcut işletmeler desteklenirken; yalnızca Erzincan, Sivas ve Elazığ illerinde yeni işletmeler desteklenmektedir. Hindi ve kaz projeleri için hem yeni hem de mevcut tesisler için başvurular yapılabilmektedir.

Broyler ve hindi kümesleri için 5.000 € – 250.000 €, IPARD 2 dönemi ile destek verilmeye başlanan kaz kümesleri için ise 5.000 € – 125.000 € bütçe arasında projeler hazırlanabilmektedir. Hibe oranı % 50- 70 olarak belirlenmiştir.

  • Tüzel Kişilik için hibe oranı %50,
  • Gerçek Kişilik için hibe oranı %55,
  • Üretici örgütleri ve üretici örgütünün ortaklık payının %50’den fazla olduğu tüzel kişiliklik için hibe oranı %60 tır.

Ancak hayvancılık ile ilgili yatırımlarda ki istisnai durumlar şu şekildedir;

  • Başvuru sahibi proje başvurusu sunulduğu tarihte 40 yaşın altında ise hibe oranı % 5,
  • Dağlık alanlardaki girişimler için hibe oranı % 5,
  • Başvuru sahibinin her iki şartı da sağlaması durumunda ise hibe oranı % 10 artmaktadır.

Proje kapsamındaki Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine tanınan muafiyet ile yatırım maliyetinde önemli bir azalış sağlanmaktadır. Ayrıca sürdürülebilirlik açısından tesisin kurulu gücü kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapılmasının desteklenmesi de oldukça önemlidir. Öte yandan mevcut tesisler için modernizasyon desteği de alınabilmektedir.

Proje uygulama safhasında, TKDK nın anlaşma yapmış olduğu birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çok düşük faizli kredi kullanma imkanı sağlandığı gibi Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanılabilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Dörtyol Proje ve Danışmanlık web sitemizdeki diğer linkleri incelemenizi ve bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön