Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Süt ve Süt Ürünleri İşleme Projeleri

 

Süt ve Süt Ürünleri İşleme 103.1.1 Projeleri

TKDK, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Sektörü ile AB standartlarına uygun son teknoloji makine ve ekipmanlardan oluşan, kalite standartları yüksek süt ve süt ürünleri işleme tesislerinin kurulmasına ve modernize edilmesine hibe desteği vermektedir. Süt ve Süt Ürünleri İşleme Projeleri ile amaçlanan, topluluk standartlarına uygun, girişimcilere yeni pazar fırsatları yaratan yatırımlar ile öncelikle iç pazarda kolay rekabet edebilen süt işleyen işletmeler yaratmaktır. IPARD projeleri ile hayat geçen yatırımların en büyük katkısı yeni istihdam alanları yaratmasıdır. TKDK IPARD projeleri ile süt işleyen işletmelerin kurulumu ve/veya geliştirilmesi verilen hibe destekleriyle artık çok kolay bir hale gelmiştir. 

Dörtyol Proje Danışmanlık olarak hazırladığımız projeler ile % 50 ile % 70 oranlarında hibe alarak, modern bir tesis sahibi olabilirsiniz. Süt işleyen işletmeler için kapasiteleri günlük en az 10 ton olan tesisler hibe almaya uygun kapasitedirler. Bu proje ile birlikte süt ürünlerinin tamamının işlenmesi yapılabileceği gibi birkaçı da seçilebilmektedir. Bunlara örnek olarak; yoğurt, peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, süt tozu, kaymak, tereyağı, kefir verilebilir. Süt işleyen işletmeler için proje bütçesi 30.000 € dan başlamak üzere 3.000.000 € ya kadar yükselmektedir. Hibe oranı gerçek ve tüzel kişiler için % 50, üretici örgütleri ve hakim ortağı üretici örgütü olan tüzel kişilerin ise hibe oranı % 70 tir. Ayrıca atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve öz tüketim için yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlara ilave %10 daha fazla destek sağlanmaktadır.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü süt taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

IPARD projelerinin tamamında uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti yanı sıra kurum ile anlaşmalı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden yatırım uygulaması sırasında düşük faizli kredilerin kullanılması ve Kredi Garanti Fonu desteklerinden yararlanmakta olanaklar arasındadır.

Sayfa Başına Dön