Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1129 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Süt Toplama Merkezi Projeleri

 

Süt Toplama Merkezi 103.1.2 Projeleri

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Sektörü ile süt işleyen işletmelerin yanı sıra sadece süt toplama merkezleri kurulması içinde, Süt Toplama Merkezi Projeleri ile %40 ile % 50 oranlarında hibe desteği vermektedir. Hibe oranı gerçek ve tüzel kişiler için % 40, üretici örgütleri için ise % 50 dir. IPARD 2 ile birlikte, aynı ilde olmak kaydıyla 5 farklı yerde toplama merkezinin aynı kişi ya da kuruluş tarafından yapılmasına da destek verilmeye başlanmıştır. Böylelikle süt toplama ve muhafaza işinin daha kolaya indirgendiği ve maliyetinin düşürüldüğü sistemlerinde önü açılmış bulunmaktadır.

TKDK IPARD tarafından belirlenen AB standartlarında süt toplama merkezleri için proje bütçesi; 30.000 € ile 1.000.000 € arasındadır. Proje bütçesinin %50’si Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti adına TKDK IPARD tarafından finanse edilmektedir. Proje kapsamında yapılacak atık su arıtma ve atık yönetimi ile ilgili yapılacak harcamalar için ise belirlenen hibe oranlarına % 10 ilave yapılmaktadır. İşletmenin kurulu gücü kadar, elektrik üretmesi için yapacağı yenilenebilir enerji yatırımları da destek kapsamındadır. Ayrıca proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti uygulanmakla birlikte, kurumun protokol imzaladığı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun faizlerde ve ödeme koşullarında kredi kullanmakta mümkündür. Ayrıca talep edilmesi halinde Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanmakta mümkündür.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile irtibata geçebilirsiniz.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön