Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1134 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Soğuk Hava Deposu Projeleri

 

Soğuk Hava Deposu 103.5.1 Projeleri

Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri Tedbiri Soğuk Hava Deposu Projeleri ile 10.000 metre küp kapasitesine kadar soğuk hava deposu yapımı mümkündür.Üretici örgütleri için bu üst sınır aranmamaktadır.

Özellikle tarımsal üretimin fazla olduğu bölgelerde, hasat sonrası kayıpların azaltılması ve yaş meyve ve sebzelerin kalitelerinin düşmeden uzun süre saklanması için mevcut durumdan daha fazla soğuk depoya ihtiyaç duyulmaktadır.

TKDK IPARD projeleri kapsamında yapılacak bu yatırım için belirlenen proje bütçesi 30.000 € ile 1.250.000 € arasındadır. Hibe oranı ise gerçek ve tüzel kişiler için % 40, üretici örgütleri için % 50 dir. Bununla beraber atık yönetimi ile ilgili yapılacak her türlü yatırım için hibe oranına %10 ilave yapılmaktadır. Soğuk hava deposu işletmeciliği sırasında en büyük gider olan elektrik tüketimi için ise yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek ve işletmenin ihtiyacını karşılamak için yapılacak yatırımlar da hibe kapsamında değerlendirilmektedir. 1 MW güce kadar üretilen bu enerji üretimi için proje onayı yetkisi ise son yapılan değişiklik ile TKDK ya verilmiştir. IPARD projesi kapsamında yapılan yatırımlarda Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti bulunmaktadır.

Uygulama aşamasında kurum ile protokol imzalamış bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli kredilerin kullanılmasının yanı sıra Kredi Garanti Fonu Desteklerinden de yararlanmakta mümkündür.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile irtibata geçmenizi bekler, yatırımlarınızda başarılar dileriz.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön