Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1145 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Paketleme Projeleri

 

Paketleme 103.5.2 Projeleri

Paketleme Projeleri, IPARD projesi ile; meyve ve sebzelerin işlenmesi, ayıklanması, yıkanması, tasnif ve paketlenmesi için üretim bantlarının kurulması, tesisin yapımı ve gerekli tüm makine ve ekipmanların alınması için kurulan tesis için, TKDK tarafından 1.250.000 € ya kadar olan proje bütçesinin % 40 ına hibe desteği verilmektedir.Üretici örgütleri için bu oran % 50 olarak belirlenmiştir. Tesise ilave olarak atık yönetimi ile ilgili yapılacak olan her türlü yatırım için hibe oranına %10 ilave yapılmaktadır.

Hibe desteği ile kurulacak AB standartlarında tesislerde; yaş meyve ve sebze paketlenmesi yanı sıra, sert kabuklu meyveler ve kurutulmuş plantain ve kurutulmuş turunçgillerin işlenmesi ve paketlenmesi için yapılan harcamalarda desteklenmektedir. Ayrıca AB standartları göz önünde tutularak yapılacak olan tesis için, faaliyeti sırasında gerekli olan HACCP belgesi için şart olan sistemlerin alınması da yine hibe kapsamında değerlendirilmektedir. Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbiri ile paketleme tesislerinin kurulması için verilen hibe desteğinin yanı sıra proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti de uygulanmaktadır.

Finans desteğine ihtiyaç duyabilecek girişimciler için, TKDK ile sözleşme imzalamış bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden uygun faiz ve geri ödeme koşullarında kredi kullanmakta mümkündür. Bununla birlikte Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanma imkanı bulunmaktadır.

Proje kapsamında yapım işleri, makine ve ekipman alımlar, hizmet alımları ve görünürlük harcamaları desteklenmektedir. Kurum tarafından ödeme bir, iki ya da üç taksit şeklinde yapılabilmektedir.

Paketleme tesislerinin en büyük girdilerinden olan elektrik tüketimini karşılamak üzere yenilenebilir enerji türlerinden herhangi birisi ile tesisin ihtiyacının karşılanması da proje dahilinde kabul edilmektedir.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Yatırım projeleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen girişimcilerimiz diğer web sayfalarımızı inceleyebilir veya Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile iletişime geçerek istedikleri her türlü bilgi ve belgeye ulaşabilirler.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön