Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1144 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kırmızı Et İşleme Projeleri

 

Kırmızı Et ve Et Ürünleri İşleme 103.2.4 Projeleri

TKDK, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Sektörü, Kırmızı Et İşleme Projeleri ile mevcut olan tesislerin AB standartlarında hijyen ve sağlık koşullarının sağlandığı modern tesislere dönüştürülmesi için girişimcilere en az % 40 oranında hibe desteği vermektedir. Tesis kapasitesi ise; günlük 0,5 ton - 5 ton arasında et işleme gücünde olabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen IPARD projeleri ile kesimhane, parçalama ve et işleme tesisleri kombine şeklinde yapılabileceği gibi, sadece et işleme tesislerinin modernizasyonu da destek kapsamındadır.

Kırmızı Et İşleme projelerinin bütçesi en az 30.000 € en fazla 3.000.000 € dur. Proje hibe oranı % 40 olmakla birlikte üretici örgütleri için bu oran % 50 dir. Proje kapsamına dahil edilen atık su arıtma, depolanması ve atık yönetimi ile ilgili harcamalar için hibe oranına % 10 ilave edilmektedir. Ayrıca modernize projelerinin en önemli kalemi yenilenebilir enerji üretimi alanında da destek verilmektedir. Yatırımcıların, işletmelerinin elektrik ihtiyacı kadar üretim yapabilmek için yenilenebilir enerji yatırımı yaptıkları taktirde yine aynı oranda hibe desteğinden faydalanmaları mümkündür. Et İşleme tesislerinin en büyük gider kalemlerinden olan elektrik ihtiyacının karşılanması ve fazla gelen gücün şebekeye satılmasıyla hem önemli bir maliyet ortadan kalkmış hem de fazla gücün satılmasıyla ek gelir sağlanmış olunmaktadır.

IPARD projeleriyle yapılacak bu yatırımlar için TKDK ile protokol imzalamış bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile düşük faizli kredi kullanma imkanı yanı sıra Kredi Garanti fonu desteklerinden de yararlanma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca proje dahilinde Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti bulunmaktadır. Sizlerde tesisinizi yenilemek, son teknoloji makine ve ekipmanla donatmak aynı zamanda da elektriğinizi üretmek istiyorsanız Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön