Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1141 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar 103.2 Projeleri

TKDK IPARD, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Sektörü ile Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri için büyük baş ve küçükbaş hayvanlara yönelik kesimhane ve parçalama tesislerinin kurulması ile işleme tesislerinin modernize edilmesi için hibe desteği vermektedir. AB standartlarında gıda ve hijyen kurallarına riayet edilerek düzenlenen bu tesisler ile işletmeler, pazardaki rekabet gücünü yükseltmektedirler. TKDK tarafından belirlenen proje kapasiteleri aşağıda ayrıntılarıyla belirtilmiştir.

Büyükbaş ve küçükbaş tesisleri için;

  • Kesimhane günlük, 30 - 500 baş sığır ve manda, 50 – 4.000 baş koyun ve keçi hayvan kesim kapasitesinde
  • Et işleme tesisi günlük, 0,5 ton - 5 ton arsında günlük kurulu et işleme kapasitesinde
  • Parçalama tesisi günlük 0,5 ton - 5 ton arsında günlük kurulu et işleme kapasitesinde
  • Kombina tesislerde ise, kesimhane, et işleme ve parçalama tesislerinin şartlarını karşılayan projeler hazırlanabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen kapasitelerdeki projelerin uygun bütçesi 30.000 € ile 3.000.000 € arasında değişmektedir. Proje hibe oranı gerçek ve tüzel kişiler için % 40, üretici örgütleri ve hakim ortağı üretici örgütü olan tüzel kişilerin ise hibe oranı % 50 dir. Atık su arıtma ve atık yönetimi ile ilgili yapılacak harcamalar için ise belirlenen hibe oranına % 10 ilave yapılmaktadır.

Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti mevcuttur. Bundan dolayı yatırım giderlerini önemli ölçüde düşmektedir. Proje kapsamında tesisin kurulu gücü kadar elektrik üretilmesi için yenilenebilir enerji hibe desteği verilmektedir. Ayrıca proje uygulama aşamasında kurum ile sözleşmesi olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli kredilerin kullanılması da mümkün olup, isteyen girişimciler Kredi Garanti Fonu desteklerinde yararlanabilmektedir.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili varlıklara yönelik yatırım projeleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen girişimcilerimiz, Dörtyol Proje ve Danışmanlık destek birimiyle iletişime geçerek her türlü bilgi ve belgeye ulaşabileceklerdir.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön