Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1134 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kanatlı Eti Kesimhane Projeleri

 

Kanatlı Eti Kesimhane 103.3.1-2-3

TKDK, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar ile mevcut kanatlı kesimhanelerinin modernize edilerek AB standartlarında üretim yapabilmesi için hazırlanan projelere % 40 oranında hibe desteği vermektedir. Üretici örgütlerinin projelerinde ise hibe oranı % 50 dir. Yalnızca Mersin, Kastamonu ve Çankırı illeri için kesimhane tesislerinin sıfırdan kurulumu desteklenmektedir.

30.000 € ile 3.000.000 € arasında hazırlanabilen Kanatlı Eti Kesimhane Projeleri ile yapım işleri, makine ve ekipman alımı, görünürlük harcamaları ve danışmanlık hizmetleri için destek verilmektedir. Modernize amacıyla hazırlanabilecek proje ile tesis içinde kapasite artırımına gidilmeden tadilat yapılabilmesinin yanında son teknoloji makine ekipmanlar alınarak tesisin yenilenmesi ve soğuk hava depo şartlarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Kurum tarafından belirlenen kapasite saatte 1.000 - 5.000 tavuk (broyler) kesimi, ya da saatte 100 - 1.000 hindi veya kaz kesimi şeklindedir.

Kanatlı eti kesimhanelerinin AB standartlarında insan sağlığı için gerekli şartları sağlayabildiği bir düzeye getirilmesiyle işletmelerin karını arttırması ve istihdamı desteklemesi beklenmektedir. IPARD projesi ile hibe desteği alabilecek girişimciler, atık yönetimi ile ilgili düzenlemeleri projelerine dahil etmeleriyle, bu kısım için alınan hibe oranını % 50 ve % 60 a kadar çıkartabilmektedir.

Kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar için (KDV) Katma Değer Vergisi , (ÖTV) Özel Tüketim Vergisi , Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerji yatırımı da ilave edilerek, tesisin kendi elektrik ihtiyacını karşılayabilir düzeye gelmesini destekleyen TKDK, ödenecek hibeyi proje bütçesine göre 1 ile 3 taksit şeklinde yapmaktadır.

Proje uygulanmasının finanse edilebilmesi için kurum tarafından anlaşmaya varılmış birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile düşük faizli ve uygun koşullu kredi kullanabilme imkanının yanı sıra Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen girişimcilerimizin Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile iletişime geçmesini bekleriz.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön