Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1153 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Balık Yağı Projeleri

 

Balık Yağı 103.4.2 Projeleri

TKDK, Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri tedbiri, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörü ile insan tüketimine yönelik balık yağı üretimi için % 40, üretici örgütlerine özel olarak % 50 oranında hibe desteği bulunmaktadır.

Dünyada balık yağı üretiminde önde gelen ülkeler; Çin, Norveç, Tayland, Fas ve Türkiye’dir. Yüksek bir enerji kaynağı olan ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen, doymamış yağ asitleri bakımından oldukça faydalı olan balık yağı tüketimi yıllara göre sürekli olarak artış göstermektedir. Balık yağı üretiminde en çok kullanılan balık çeşitleri; somon, uskumru, hamsi, ringa ve orkinos gibi soğuk ve derin sularda yaşayan yağlı balık türleridir. 

IPARD Balık Yağı Projeleri tedbiri ile balık yağı üretim tesisi kurabilir yada mevcut tesisinizi modernize edebilirsiniz. Proje bütçesi 30.000 € ile 1.500.000 € arasında olabilmekte ve bu sınırlar içinde kalan proje bütçelerinin % 40 ve % 50 si hibe olarak girişimciye ödenmektedir. Hibe kapsamında tesisin elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji üretmek için yapılacak yatırımlar da desteklenmektedir. Ayrıca atık yönetimi ile ilgili yapılacak her türlü yatırım için hibe oranına %10 ilave yapılmaktadır. Proje uygulaması sırasında yapılacak olan harcamalar için Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti bulunmaktadır.

Proje finansı için kurumun çeşitli bankalarla ve Tarım Kredi Kooperatifi ile yapmış olduğu anlaşmalar kapsamında uygun faiz ve imkanlarla kredi kullanımı imkanı sağlanmış olup aynı zamanda Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanmak mümkündür.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Dünyada oldukça önemli bir yer tutan balık yağı üretimi için planladığınız yatırımları TKDK projesi sayesinde hibe ile yapmak istiyorsanız Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön