Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar 103.4 Projeleri

Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri ile  Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörüne yönelik olarak yapılabilecek faaliyetler arasında: Su Ürünleri Projeleri ve Balık Yağı Projeleri alt tedbirleri ile Taze soğutulmuş su ürünleri, taze dondurulmuş su ürünleri, tütsülenmiş su ürünleri, fileto ürünler, konserve ürünler, yumuşakça ve çift kabuklu ürünlerin işlenmesi ile balık yağı üretimi vardır. Bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, dondurulması ve ürün kayıplarını en aza indirmek için soğuk zincirin kurulması için kalite standartları yüksek tesislerin kurulması ya da modernize edilmesi TKDK IPARD projeleri ile AB ve Türkiye Cumhuriyeti’nce % 50 hibe desteği verilerek desteklenmektedir. Hibe desteği alabilecek işletmeler, yıllık en az 100 ton, en fazla 2000 ton su ürünü, balık yağı ya da yumuşakça, çift kabuklu ve kabuklu kurulu üretim kapasitesine sahip olmalıdır.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar, su ürünleri projesi için bütçe 30.000 € ile 1.500.000 € arasında olmaktadır. Proje bütçesinin; makine ekipman alımı, yapım işleri, hizmet alımları ve görünürlük harcamaları olmak üzere uygun harcamaları toplamının % 50 si ise hibe desteği olarak verilmektedir. Üretici örgütlerinin başvurularında ise hibe oranı % 70 olarak belirlenmiştir. Proje bütçesi içerisinde tesisin ihtiyacı kadar enerji üretimi için yenilenebilir enerji yatırımları da destek kapsamındadır. Ayrıca yatırımın, atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve tesisin enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlar için ilave %10 destek sağlanarak, ilgili kısımların hibe oranı % 60 - 80 e kadar çıkmaktadır.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

Tüm TKDK IPARD projelerinde olduğu gibi bu sektörde yapılacak projelerde de Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyeti bulunmaktadır. Ayrıca Kurum ile birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında varılmış plan anlaşmalar sayesinde çok düşük faizli krediler kullanmak ve Kredi Garanti Fonu Desteklerinden yararlanma imkanı da bulunmaktadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde çok çeşitli balık türleri bulunmaktadır. Ayrıca tatlı su balıkçılığı Anadolu’da küçük çaplı tesislerde yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak su ürünü işleyen firma sayısı oldukça azdır. Bu sebeple yatırım yapmak isteyen girişimcilerin bu konu üzerine eğilmelerini Dörtyol Proje Danışmanlık olarak tavsiye ederiz.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön