Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri

 

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar 103 Projeleri

TKDK Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, IPARD hibe destekleri kapsamında, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Projeleri Tedbiri ile Süt ve süt ürünleri, Kırmızı et ve kırmızı et ürünleri, Sıvı ve toz yumurta üretimi, Kanatlı eti ve kanatlı eti ürünleri, Su ürünleri ile Meyve ve sebze işlenmesi ve depolanması için hibe desteği vermektedir.

Süt ve Süt Ürünleri alt sektörleri; süt işleme, peynir altı suyu işleme ve süt toplama merkezleri kurulması ve modernize edilmesidir. Proje toplam bütçesi; süt işleyen işletmeler ve peynir altı suyu işleyen işletmeler için en az 30.000 € en fazla 3.000.000 € dur. Süt toplama merkezleri için en az 30.000 € en fazla 1.000.000 € dur.

Yumurtanın işlenmesi ve pazarlaması alt sektörleri; Sıvı yumurta ve toz yumurta üretim ve işleme tesislerinin kurulumu ve modernizasyonunu kapsamaktadır. Proje toplam bütçesi; en az 30.000 € en fazla 3.000.000 € dur.

Kırmızı Et ve Kırmızı Et Ürünleri alt sektörleri; kesimhane ve parçalama tesislerinin kurulması ile İşleme tesislerinin modernize edilmesidir. Proje toplam bütçesi; en az 30.000 € en fazla 3.000.000 € dur.

Kanatlı Eti ve Kanatlı Eti Ürünleri alt sektörleri; kesimhane, işleme, parçalama tesislerinin modernize edilmesidir. Proje toplam bütçesi; en az 30.000 € en fazla 3.000.000 € dur.

Su Ürünleri alt sektörleri; su ürünleri ve balık yağı üretimi tesislerinin kurulması ve modernize edilmesidir. Proje bütçesi en az 30.000 € en fazla 1.500.000 € dur.

Meyve ve Sebze alt sektörleri; soğuk hava deposu ve paketleme tesislerinin kurulması ve modernize edilmesidir. Proje bütçesi en az 30.000 € en fazla 1.250.000 € dur.

Yukarıda bahsedilen proje türleri için TKDK tarafından belirlenen hibe oranı % 50 dir. Üretici örgütleri için ise % 70 tir. Proje kapsamında yapılacak olan atık su arıtma, atık maddelerin verimli kullanımı (döngüsel ekonomi) ve öz tüketim için yenilenebilir enerji yatırımı içeren kısımlara ilave %10 destek sağlanmaktadır. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi, İthalat vergileri ile benzer harç ve vergi muafiyetinin olması da yatırım masraflarını azaltmakta önemli bir faktördür. Ayrıca projeye, tesisin kurulu gücü kadar elektrik üretilmesi için de hibe desteği verilmektedir. Bununla birlikte proje uygulama aşamasında kurum ile sözleşmesi olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli kredilerin kullanılması da mümkündür. Ayrıca Kredi Garanti Fonu desteklerinden yararlanma imkanı bulunmaktadır.

TKDK, hibe desteği kapsamında kamyon, kamyonet, tır vb. gibi araçlar ile araç üstü süt taşıma tankları, frigorifik kasalar, soğutucular gibi ekipmanlara da hibe vermektedir.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön