Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (200 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Fide Fidan Projeleri

 

Fide ve Fidan

Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri ile TKDK ya sunulabilecek IPARD projeleri arasında Fide Fidan Projeleri için üretim materyalleri ve sera yatırımları da bulunmaktadır. Nüfusu 20.000 in altında olan kırsal alanlarda uygulanabilen bu projeler kapsamında kurulacak tesislerin elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılan yenilenebilir enerji yatırımları uygun harcamalar arasındadır. Kapalı sera yöntemi ile üretim için belirlenen kapasite 2 ha, açık alan yetiştiriciliği için belirlenen kapasite ise 4 ha tır. Yeni yatırımlar desteklendiği gibi modernizasyon projeleri de hibe desteği alabilmektedir.

Yapım işleri, makine ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları olarak desteklenen IPARD projeleri için, Fide ve Fidan yetiştiriciliği kapsamında bahçe ekipmanları, ekim, dikim, söküm ekipmanları, sulama, sisleme ve nemlendirme sistemleri gibi otomasyon sistemlerinin desteklenmesinin yanı sıra, tesis içi yollar ve çevre düzenleme gibi yapım işleri de hibe kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir.

Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında, hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, TKDK destek kapsamındaki diğer iller için %55 tir. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti bulunmaktadır. Ayrıca proje uygulamasında TKDK ile anlaşmalı olan Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli, düşük faizli kredi kullanılabilmek ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanabilmek mümkündür.

Fide ve fidan yetiştiriciliği için hazırlanacak TKDK IPARD projeleri ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve uygulamayı planladığınız yatırımı en uygun şartlar altında hayata geçirmek için lütfen Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile iletişime geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön