Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Duyurular:
  • Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019-2023 yılları arasında 41 ildeki hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacağını bildirdi.
  • IPARD 2 Programı Üçüncü Başvuru Çağrı Dönemi, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri kapsamında Altıncı Grup Desteklenecek Başvurular yayımlandı.
  • Tarım Çevre, İklim ve Organik Tarım Tedbiri IPARD 2 4. Başvuru çağrı ilanı, pilot uygulama olarak Ankara ili Beypazarı ilçesi için yayımlanmıştır.
  • Yeni açıklanan ve sürmekte olan Kırsal Kalkınmaya yönelik hibe ve desteklerden yararlamak isteyen girişimcilerin firmamızla iletişim kurmaları gerekmektedir.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (132 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Bal ve Diğer Arıcılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Projeleri

 

Bal ve Diğer Arıcılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, nüfusu 20.000’nin altında olan kırsal alanlarda Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri ile Bal ve Diğer Arıcılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Projeleri ne 5.000 € dan başlamak üzere 500.000 € ya kadar bütçelerde proje hazırlanabilmektedir. Bütçe dahilinde verilen hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. Modernizasyon projeleri de destekten faydalanabilmektedir.

TKDK, IPARD projesi kapsamında bal üretimi için 30 kovandan başlamak üzere 500 kovana kadar destek verirken, kovan bakımı ve tamiri ile yeni kovan yapımı için gerekli olan ekipmanlar, gezici arıcılık için karavan veya römork, ana arı üretimi için istasyon kurulumunun yanı sıra Bal ve Diğer Arıcılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması amacıyla üretim bandının kurulmasına yönelik makine ekipmanlar ve diğer yapım işleri ile öz tüketim amaçlı 3 kw ya kadar olan yenilenebilir enerji yatırımları hibe desteği kapsamında desteklenmektedir.

Ülkemizde bal, polen, arı sütü ve propolis gibi arıcılık ürünlerinin üretimi son yıllarda artmış olmasına rağmen, bunları işleyip paketleyen tesis sayısı henüz yeterli değildir. Kırsal alanlarda desteklenen IPARD projeleri, çiftçilerin gelirlerini artırmak, iç göçün önüne geçmek, dolayısı ile kırsal kalkınmayı desteklemek amaçlarını taşımaktadır. Çiftçilerin ürettikleri bal ve diğer arıcılık ürünlerinin pazarlanmaya elverişli hale gelebilmesi için gerekli olan üretim koşullarının sağlanması; TKDK nın sağladığı  hibe desteği, Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet desteği ve proje uygulaması sırasında, TKDK ile anlaşmalı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme koşullarında kredi kullanılabilmesi, kefalet sorunu için Kredi Garanti Fonu desteğinin olması ile daha kolay ve ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Sizlerde yatırımlarınızı hibe desteğinden faydalanarak gerçekleştirmek isterseniz Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje Birimi ile İrtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön