Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Zanaatkarlık Projeleri

 

Zanaatkarlık

TKDK IPARD, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri ile Zanaatkarlık Projeleri için 5.000 € ile 500.000 € bütçe dahilinde hazırlanan projelere hibe desteği vermektedir. Uygulanan baz hibe oranı; % 60, genç veya organik tarım sertifikası olanlar için %70 tir. Proje kapsamında uygulanan döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi kısımlarına ek % 10 daha fazla hibe desteği sağlanmaktadır. Her şartta uygulanacak maksimum hibe oranı % 75 tir. Zanaatkarların desteklenmesi ve el sanatlarımızın unutulmaması ve gelişmesini sürdürmesi amaçlı verilen bu hibe destekleri kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet bulunmaktadır. Projenin sürdürülebilirliği açısından işletmenin, kendi tüketimine yönelik yenilenebilir enerji üretmesi için yapılacak yatırımlar da hibe kapsamındadır. Ayrıca mevcut tesis için modernizasyon projesi hazırlanması da mümkündür.

Kırsal alanlarda uygulanması zorunlu olan bu yatırım türü için, satış yerlerinin açılması ve reyonların kurulması amacıyla yapılacak yatırımlara uygulanan kırsal alan zorunluluğu kaldırılmış, artık şehir merkezleri dahil il sınırındaki her yer uygun alan olarak kabul edilmiştir. Yani üretim alanı kırsal alanda olan bir işletmenin satış bölümü istenilen her yerde kurulabilmekte ve hibe desteğinden faydalanabilmektedir.

Proje onaylanması sonrası TKDK nın protokol imzaladığı banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun şartlarda düşük faizli kredi kullanma imkanı ve gerektiğinde Kredi Garanti Fonu desteği alınabilmesi IPARD projelerini daha da cazip hale getirmektedir.

TKDK, başvuru sahiplerinin projelerini hızla ve kolaylıkla yapabilmesi için proje onayı sonrası hibe tutarının % 50 sini avans olarak ödemektedir.

IPARD 3 döneminde mesleki yeterlilik şartı getirilmiştir. Bunun için başvuru sahibi proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, İlgili alanda diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birisine sahip olmalıdır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Başlıca IPARD zanaatkarlık projeleri için belirlenen geleneksel el sanatları aşağıda verilmiştir;

Metal İşi Müzik Aletleri Yapımı Ebru Sanatı
Ahşap İşi Keçe Yapımı Saraçlık
Cam Eşya Üretimi Halıcılık Yorgancılık
Seramik Üretimi Kilimcilik Tarak Yapımı
Çinicilik Semer Yapımı Süpürge Yapımı
Çanak Çömlek, Tandır Yapımı Taş İşleme Folklorik Bebek ve Giysi Yapımı
Dokumacılık Sedef Döşeme Alçı İşleri
Hasır İşleri Kağıt Sanatları Nakış İşleme
Sepet Dokuma Hattatlık Kaligrafi Giysi Dekorasyonu

TKDK IPARD Projeleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Dörtyol Proje Danışmanlık Proje Birimi ile irtibata geçiniz.

Sayfa Başına Dön