Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri Projeleri

 

Zanaatkarlık ve Yerel Ürün İşletmeleri 302.3 Projeleri

TKDK, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri ile Zanaatkarlık ve Katma Değerli Yerel Ürünler Projeleri nin yapımına ve yenilenmesine hibe desteği vermektedir. Tesislerin toplam elektrik gücü kadar yenilenebilir enerji yatırımı yapılması da uygun harcama kalemleri arasındadır. Projelere uygulanan baz hibe oranı; % 60, genç veya organik tarım sertifikası sahibi kişiler için %70 tir. Projeye dahil edilecek döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi kısımlarına ek % 10 daha fazla hibe desteği sağlanmaktadır. Hibe destek oranı en fazla % 75 olarak uygulanmaktadır.

Zanaatkarlık ve Katma Değerli Yerel Ürün işletmeleri TKDK IPARD projelerinin amaçları, kırsal alanlarda o yöreye uygun olan, bölgeyle özdeşleşmiş halk tarafından benimsenmiş ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi amacıyla çalışacak tesislerinin hibe desteği ile kurulmasıdır. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte bölge halkına istihdam oluşturması, yerel, yöresel ürünlerin ülke genelinde pazara açılması hedeflenmektedir. Ayrıca geleneksel el sanatlarımızın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması da öncelikli hedefler arasındadır. Bu kapsamda üretilebilecek proje konuları ile ilgili genel bilgiler aşağıda verilmiştir.

Geleneksel el sanatları ile ilgili projeler yerel yöresel ürünlere ait olmalıdır. İşletme büyüklüğü için kurumun kabul ettiği bir kapasite bulunmamaktadır, ancak TKDK IPARD ın kabul ettiği liste dışındaki ürünler ile yatırım yapılamamaktadır. Başlıca el sanatları; metal işi, ahşap işi, cam eşya üretimi, seramik üretimi, çinicilik, çanak çömlek yapımı, dokumacılık, hasır işleri, sepet dokuma, müzik aletleri yapımı, keçe yapımı, halıcılık, kilimcilik, semer yapımı, taş işleme, sedef döşeme, kağıt sanatları, hattatlık (kaligrafi), ebru sanatı, saraçlık, yorgancılık, tarak yapımı, süpürge yapımı, folklorik bebek ve giysi yapımı, alçı işleri, tandır yapımı, giysi dekorasyonu, nakış işleme gibidir.

IPARD projesi yöresel – yerel ürün işletmelerinin faaliyet konuları ise; et işleme, süt işleme, meyve ve sebze işleme (domates salçası, biber salçası, turşu, püre, pekmez, marmelat, reçel, pestil, meyve ve sebze suları, konserve, sirke, közleme, salamura, ekşiler, ezme), sofralık zeytin ve zeytin mamulleri, boza, salep, tahin, bakliyat işleme ve paketleme, pirinç işleme ve paketleme, çeltik kurutma, mısır kurutma, yöresel, yerel yiyecekler (yemek, börek, tatlı, şekerleme ve unlu mamuller), baharatlar, kaya tuzu, kaynak tuzu, deniz tuzu, göl tuzu, bitki çayları ve aromatik kahveler, pamuk yağı, defne yağı, susam yağı, sabun, gül suyu, soslar, kemik suyu, biyo-yakıt kapsamında; pelet, briket, odun kömür ve prina şeklinde olmalıdır.

Hazırlanacak IPARD projesinin bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Proje bütçe sınırları içerisinde TKDK tarafından verilen hibe desteğinin yanı sıra, Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet de bulunmaktadır. Bu muafiyet sayesinde yatırım maliyeti düşmektedir. Tüm bunlarla birlikte proje sözleşme sonrası TKDK ile anlaşmalı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme koşullarında kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden faydalanmak da mümkündür.

IPARD 3 döneminde, başvuru sahibi başvuru yaptığı proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, İlgili alanda diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birisine sahip olmalıdır.

TKDK proje onayı verdikten sonrası, iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir. Son dönemlerde uygulanan bu avantajlı yöntem sayesinde projeler daha hızlı yapılabilmektedir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Bu başlıktaki çoğu projeler ile ilgili kapasite sınırlaması olmamakla birlikte, yatırımın sürdürülebilir ve karlı olabilmesi için kapasite hesaplarının iyi yapılması gerekmektedir. Bu konuda sizlere yardımcı olabilmemiz için Dörtyol Proje Danışmanlık ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön