Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


4.978184991274 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 4.98 (1146 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Rüzgar Enerji Santralleri Projeleri

 

Rüzgar Enerji Santralleri 302.7.3 Projeleri

Atmosferde bol ve serbest olarak bulunan ve ülkemiz topografik yapısı gereği enerji üretimi açısından oldukça verimli bir bölge olması sebebiyle enerji alanında en uygun yatırım türlerinden olan Rüzgar Enerji Santralleri ‘nin kurulmasına, TKDK tarafından IPARD Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörü projeleri ile hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Rüzgar enerjisinin yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olması, kaynağının tükenme ve fiyatının yükselme ihtimalinin olmaması, bakım ve işletme maliyetlerinin düşük olması, ham madde konusunda bir sıkıntı olmaması gibi sebeplerle, günümüzde gelişen teknoloji ile de yatırım maliyetlerinin düşmesiyle Rüzgar Enerji Santralleri yatırımları girişimciler için iyi fırsatlar sunmaktadır.

TKDK IPARD 2 dönemi ile desteklenmeye başlanan Rüzgar Enerji Santralleri Projeleri ile 5 MW güce kadar kurulacak olan tesislere verilen hibe oranı Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55, üretici örgütlerinin sunacağı projelerde % 65 tir. Bununla birlikte proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergileri gibi vergilere muafiyet sağlanmaktadır.  Ayrıca proje uygulama aşamasında TKDK ile sözleşmesi olan birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli kredi kullanılabilir ve Kredi Garanti Fonu desteklerinden de faydalanılabilir. Proje bütçesi 500.000 € dur. Bu yatırım türü, kırsal alanlarda uygulanacak, kar amacı güden, devlete satış garantisi altında olan, 65 yaşını aşmamış tüm girişimcilere açık bir sektördür.

11. Çağrıda uygulanan projeler için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması ile bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; makine ve ekipman için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Rüzgar Enerji Santralleri ‘nin kurulmasını teşvik eden bu projeler kapsamında; yeni tesislerin inşa edilmesi, gerekli makine ve ekipmanların alınması, trafo, nakil hatları gibi projenin uygulandığı alanlarda yapılan tüm yatırımlar ve yine işletme için gerekli olan yazılım ve donanım sistemleri destek kapsamına girmektedir.

Dörtyol Proje ve Danışmanlık ailesi olarak ülkemizde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yönelik yatırımların arttırılarak daha temiz bir dünyada yaşamamızı diliyoruz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön