Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1113 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri Projeleri

 

Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri 302.7.1 Projeleri

TKDK Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü Yenilenebilir Enerji Tesislerinin kurulumuna IPARD 2 dönemiyle birlikte hibe desteği vermeye başlamıştır. 65 yaşını geçmemiş tüm girişimcilere açık olan bu yatırım türü ile kar elde etmek amacıyla Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri kurulabilmekte ve ulusal şebekeye bağlanarak satış yapılabilmektedir. Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri Projeleri yatırımının nüfusu 20.000 i geçmeyen kırsal alanlarda yapılması zorunludur. Proje kapasitesi olarak 5 MW belirlenmiştir. Proje bütçesi ise 5.000 € ile 500.000 € arasındadır. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde ve üretici örgütlerinin başvurularında %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. TKDK tarafından desteklenen harcama kalemleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Yeni tesisin inşa edilmesi
  • Sabit makine ve ekipman alımları
  • Trafo, enerji nakil hatları, devre kesici vb. dahil olmak üzere şebeke bağlantıları için yapılacak harcamalar
  • Tesisin işletilmesi için gerekli olan bilgi teknolojileri donanım ve yazılımları.

Yenilenebilir enerji yatırımları ile ilgili yeni yatırımlar uygun olup, modernizasyona destek verilmemektedir. Son yıllarda özellikle Avrupa Birliği üye ülkelerinin yöneldiği temiz enerji yatırımları ülkemizde de gelişmekte ve bu tarz yatırımlara talep giderek artmaktadır. Yatırım maliyetlerinin yüksek olmasıyla kara geçme noktalarının uzun zaman alması sebebiyle bu tarz yatırımların yeterince yapılmamasına sebep olmuştur. Ancak teknolojinin hızla ilerlemesi ve buna bağlı olarak kurulum maliyetlerinin eskiye göre daha düşük olması ve hibe desteği, KDV, gümrük muafiyeti ve gelir vergilerinden muaf olan IPARD projelerinin uygulanmaya başlamasıyla Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak sektörde büyük bir hareketlilik beklemekteyiz. Bahsedilen desteklerin yanı sıra proje uygulama aşamasında kurumun anlaşmalı olduğu bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınabilecek düşük faizli kredilerin kullanabilmesi proje uygulamasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Kredi Garanti Fonu desteklerinden de faydalanılabilmektedir.

11. Çağrı kapsamındaki projeler için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncelleme yapılacaktır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; Mart Makine-Ekipman Endeksi ve Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Ülkemizin güneş enerjisi bakımından oldukça verimli bir coğrafyada yer alması sebebiyle yatırımcıların kısa zamanda kara geçtikleri ve üretilen enerjinin devlet alımı konusunda garantileri sebebiyle riskleri en az yatırımlar arasında olduğu şüphe götürmez bir gerçektir.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön