Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


4.9982378854626 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1135 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Biyokütle Enerji Santralleri Projeleri

 

Biyokütle Enerji Santralleri 302.7.4 Projeleri

Biyokütle, alternatif enerji kaynakları içerisinde hem üretim hem de hammadde zenginliği açısından büyük bir potansiyele sahip olan, katı, sıvı ve gaz şeklinde değişik ürünler elde edilebilen ve kolay depolanabilir olması sebepleriyle diğer enerji kaynaklarına göre daha avantajlı bir yenilenebilir enerji türünü oluşturmaktadır.

Biyokütleye örnekler çokça verilebilmekle birlikte; buğday ve mısır gibi enerji bitkileri, otlar, yosunlar, algler, çeşitli tarımsal ve ormansal atıklar, gübre ve hayvansal atıkları, evsel atıklar, çöpler ve kanalizasyon ile endüstriyel birçok atık daha bu enerjinin hammaddesini oluşturmaktadır.

TKDK, IPARD 2 dönemiyle Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına destek vermeye başlamıştır. IPARD projesi kapsamında verilen hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, IPARD destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. IPARD Programında bulunan 42 ilde başvuru sahibi bir üretici örgütü veya üretici örgütünün hâkim ortak (ortaklık payının %50’den fazla) olduğu bir tüzel kişilik ise hibe oranı %65 olarak uygulanır. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde hem çevre korunması ve temizliğini sağlayan hem de temiz enerji üretiminde verimli bir yöntem olan Biyokütle Enerji Santralleri kurulması da bu hibe desteği kapsamındadır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birlikte finanse ettiği IPARD projeleri ile kırsal alanlarda yapılabilecek Biyokütle Enerji Santralleri Projeleri bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasındadır. 5 MW Kurulu güce kadar desteklenen projelerin uygulanmasında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet bulunmaktadır.

11. Çağrıda uygulanacak projeler için;

Makine ve ekipman projelerinde; Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman projelerinde ise; makine ve ekipmanlar için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat işleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Yeni tesis kurulumlarının desteklendiği Biyokütle Enerji Santralleri Projelerinde gerekli tüm kablolama, yazılım ve donanım ile makine ve ekipmanlar uygun harcamalardan olup, projenin finansmanı sırasında TKDK ile protokol imzalayan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden çok düşük faizli ve uzun vadeli ödemeli krediler kullanmakta mümkündür. Ayrıca Kredi Garanti Fonu Desteklerinden de yararlanma imkanıda mevcuttur.

Biyokütle Enerji Santralleri kurulması, çevre temizliğini de sağlayarak enerji üretmesinden dolayı çevre için belki de en faydalı yatırım türünü oluşturmaktadır. Türkiye de Biyokütle Enerji Santralleri ihtiyaç duyulmasından dolayı yatırıma açık bir alan oluşturmaktadır. Potansiyel yatırımcılarımızın, bu konuda daha fazla bilgi almak için Dörtyol Proje ve Danışmanlık TKDK IPARD proje birimi ile iletişime geçmelerini tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön