Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1139 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yenilenebilir Enerji Yatırımları Projeleri

 

Yenilenebilir Enerji Yatırımları 302.7 Projeleri

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, IPARD 2 döneminde Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Sektörü ile Yenilenebilir Enerji Yatırımları Projeleri için hibe desteği vermeye başlamıştır.

Kar elde etmek amaçlı kurulan tesislerin ulusal şebekeye bağlanmasıyla satışını amaçlayan IPARD projelerinin nüfusu 20.000 i geçmeyen kırsal alanlarda uygulanması gerekmektedir. Proje bütçesi 5.000 € dan başlamak üzere 500.000 € ya kadar çıkmaktadır. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55, üretici örgütü başvurularında tüm desteklenen illerde % 65 tir. Enerji üretim kapasitesi, lisanssız elektrik üretim izni olan 5 MW belirlenmiştir. Sadece mikro kojenerasyon sistemleri için kapasite 100 KW dir. TKDK proje kapsamında; yeni tesislerin inşa edilmesi, makine ve ekipmanların alımı, trafo, nakil hatları, devre kesici gibi şebeke bağlantıları için gerekli harcamalar, bilgi teknolojileri donanım ve yazılımları desteklemektedir.

11. Çağrı kapsamında başvuru yapılan projeler için;

Makine ve ekipman başvuruları için; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı aydaki açıklanan endekse oranlanması ile bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvuruları için; makine ve ekipman endeksi için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Yenilenebilir Enerji Yatırımları ile destek verilen alt sektörler; Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santralleri, Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santralleri, Rüzgar Enerji Santralleri, Biyokütle Enerji Santralleri, Jeotermal Enerji Santralleri, Mikro kojenerasyon Sistemleri şeklindedir.

Ülkemiz doğal enerji kaynağı bakımından dünyanın en şanslı ülkeleri arasındadır. Birçok bölgemizde güneş, rüzgar ve jeotermal enerjisinden verimli şekilde elektrik üretmek mümkündür. Birçok Avrupa ülkesi son yıllarda yenilenebilir enerji alanında büyük yatırımlar yapmaktadır. Doğal, çevreye zararı olmayan, sınırsız ve sürdürülebilir olan bu kaynakları enerjiye çevirmek ülkemizin kalkınması adına atılacak çok önemli bir adımdır. Özellikle kırsal da yapılan bu projeler, kırsal alanların gelişmesini, istihdamın artmasını ve doğal olarak göçün önlenmesini sağlayacaktır.

Son yıllarda gelişen teknolojiler ile bu tesislerin kurulum maliyetleri eskiye göre oldukça düşmüştür. Üstelik TKDK nın IPARD projeleri ile verdiği hibe desteği, KDV ve gelir vergisi muafiyetleri, proje uygulama aşamasında kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınabilecek düşük faizli krediler de bir araya geldiğinde yatırımcılar için kaçırılmaz fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Kredi Garanti Fonu desteklerinden de yararlanmak mümkündür. Bu fırsatlardan yararlanmak isteyen girişimcilerimizi, karlı yatırımların adresi olan Dörtyol Proje ve Danışmanlık Proje ofisi ile iletişime geçerek konu ile ilgili danışmanlık hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve destek almalarını tavsiye ediyoruz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön