Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Kültür Balıkçılığı Projeleri

 

Kültür Balıkçılığı 302.5.1 Projeleri

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri Kültür Balıkçılığı Projeleri ile tatlı suda 10-200 ton/yıl; tuzlu suda yıllık 150 ton ile 500 ton arasında üretim kapasitesi olan küçük ölçekli işletmeler hibe desteği ile kurulabilmekte ya da modernizasyon yapılarak Avrupa Birliği standartlarına getirilebilmektedir. İşletme kurulumunun yanı sıra aynı yatırım alanında yapılacak olan balık restoranları da hibe desteği kapsamında değerlendirilmektedir. IPARD 3 dönemi ile tuzlu sularda yetiştiricilik ilk kez destek kapsamına alınmıştır.

TKDK IPARD projesi ile tatlı sularda desteklenen türler: alabalık, sazan, midye, salyangoz, yayın balığı, kerevit, kurbağa, su yosunu (algler), sudak, tatlı su levreği, turna, tilapya, Mersin balığı,mavi yengeç, Amerikan yayın balığı, Afrika yayın balığıdır.

Tuzlu sularda desteklenen türler: Türk somonu, deniz alabalığı, istiridye, karides, çipura, levrek, midye, beyaz orfoz, Maigre/Meagre dir.

Yapılacak IPARD projesi ile kültür balıkçılığı çiftlik tesisinin yapımı, modernizasyonu, yavru balık ve balık yumurtası üretimi için gerekli olan ekipmanlar, kafes sistemleri gibi üretim sürecinin tamamını kapsayan satın alımlar ile işletmenin tüketimine yönelik yenilenebilir enerji üretimi de hibe desteği kapsamındadır. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisine muafiyet bulunmaktadır.

Su Ürünleri Yetiştiriciliği kapsamında, Kültür Balıkçılığı proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Hibe oranı;% 60 tır. Bu oran genç veya organik tarım sertifikası olan girişimciler için %70 olarak uygulanmaktadır. Proje kapsamında uygulanan döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji veya atık yönetimi bölümlerine ise ek % 10 daha fazla hibe desteği sağlanmaktadır. Uygulanan hibe oranı her durumda en fazla % 75 tir. Yatırımların kolaylıkla yapılabilmesi amacıyla TKDK nın protokol imzaladığı banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun şartlarda düşük faizli kredi kullanma imkanı ile Kredi Garanti Fonu desteği de sağlanmaktadır.

TKDK, projelerin hızla hayata geçmeleri ve girişimcilerin nakit akışlarında kolaylık sağlamak adına avans ödemesi yapmaktadır. Proje uygulamasının başında avans almak isteyen girişimcilerin kuruma teminat mektubu sunmaları gerekmektedir. Toplam hibe tutarının % 50 sini avans olarak almak başvuru sahipleri adına büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Başvuru sahibi başvuru koşulu olarak mesleki yeterliliğe sahip olmalıdır. Proje alanında en az 1 yıllık mesleki tecrübe, İlgili alan diploması, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birine sahip olmalıdır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Ülkemizde genellikle küçük çapta, hobi amaçlı yapılan kültür balıkçılığını hibe desteği ile modern bir hale getirerek daha kapsamlı hizmet verebilecek, kar marjları yüksek bir yatırım türüne dönüştürmek isterseniz Dörtyol Proje Danışmanlık ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Sayfa Başına Dön