Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1122 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kültür Balıkçılığı Projeleri

 

Kültür Balıkçılığı 302.5 Projeleri

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri Kültür Balıkçılığı Projeleri ile yıllık 10 ile 200 ton arasında üretim kapasitesi olan küçük ölçekli işletmeler hibe desteği ile kurulabilmekte ya da modernizasyon yapılarak Avrupa Birliği standartlarına getirilebilmektedir. İşletme kurulumunun yanı sıra aynı yatırım alanında yapılacak olan balık restoranları da hibe desteği kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca IPARD 2 dönemi ile birlikte ilk kez, yatırım alanı kırsal alan olan Kültür Balıkçılığı işletmelerinin bir uzantısı olarak, satış noktası veya restoran kurulumu için kırsal alan şartı aranmamaktadır.

TKDK IPARD tarafından desteklenen kültür balığı türleri: alabalık, sazan, yayın balığı, kerevit, kurbağa, su yosunu (algler), sudak, tatlı su levreği, turna, tilapya, Mersin balığı, Avrupa yılan balığı, karabalık (gelin balığı), Amerikan yayın balığı, Afrika yayın balığıdır.

Yapılacak IPARD projesi ile kültür balıkçılığı çiftlik tesisinin yapımı, modernizasyonu, yavru balık ve balık yumurtası üretimi için gerekli olan ekipmanlar, kafes sistemleri gibi üretim sürecinin tamamını kapsayan satın alımlar ile işletmenin tüketimine yönelik yenilenebilir enerji üretimi de hibe desteği kapsamındadır. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisine muafiyet bulunmaktadır.

Kültür Balıkçılığı proje bütçesi yapılacak yatırımın kapasitesine göre 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, destek kapsamındaki diğer illerde %55 tir. Üretici örgütlerinin başvurularında hibe oranı il farkı gözetmeksizin % 65 tir. Yatırımların kolaylıkla yapılabilmesi amacıyla TKDK nın protokol imzaladığı banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun şartlarda düşük faizli kredi kullanma imkanı ile Kredi Garanti Fonu desteği de sağlanmaktadır.

11. Çağrı projeleri için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı 2022 yılı Şubat Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksi ile destek kararının çıktığı ayda açıklanan endekse oranlanarak bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; makine ve ekipman endeksi için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Ülkemizde genellikle küçük çapta, hobi amaçlı yapılan kültür balıkçılığını hibe desteği ile modern bir hale getirerek daha kapsamlı hizmet verebilecek, kar marjları yüksek bir yatırım türüne dönüştürmek isterseniz Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön