Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1127 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yeme İçme Tesisleri Projeleri

 

Yeme İçme Tesisleri 302.4.2 Projeleri

TKDK, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri ile Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri sektörüne yönelik Yeme İçme Tesislerinin kurulması ve modernizasyonunun yapılması için Yeme İçme Tesisleri Projeleri ile proje bütçesi kapsamında %55 ile %65 arasında hibe desteği vermektedir. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, destek kapsamındaki diğer 27 ilde %55 tir. Üretici örgütü başvurularında hibe oranı proje bütçesinin % 65 idir. Nüfusu 20.000 in altında olan yerleşim yerlerinde yapılan yatırımlar ile restoran, pastane, kahvaltı salonları, yemek çadırı gibi yemek işletmeleri için 5.000 € dan 500.000 € bütçeye kadar projeler hazırlanabilmektedir. AB standartlarında, hijyen şartlarının sağlandığı kaliteli ve şık yeme içme tesislerinin kurulmasının amacı; kırsal kesim ile kentler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak, yeni istihdam kaynakları yaratmak ve iç göçü önlemektir. IPARD projesi ile sağlanan hibe desteğinin yanı sıra, proje kapsamında uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti ve TKDK ile sözleşmeli bankalar ile Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınabilecek düşük faizli krediler de tesislerin kurulması ve faaliyete geçmesi için olumlu koşulları arttırmaktadır. Diğer bir destek olarakta Kredi Garanti Fonu imkanlarından yararlanma fırsatı sunulmasıdır. Proje kapsamında yapım işleri, makine ve ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları desteklenmektedir. Ayrıca tesislerin enerji tüketimi kadar elektrik üretmesi için yapacakları yenilenebilir enerji yatırımları da hibe kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir.

11. Çağrı kapsamındaki projeler için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanmasıyla bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; makine ve ekipman endeksi için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncellenir.

Kırsal alanlarda Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak projesini hazırladığımız, tasarımlarıyla ve aldıkları hibe ile çevrelerine örnek olan yeme içme tesislerimiz gibi, sizlerde hibe desteği ile modern bir tesis sahibi olmak isterseniz bizimle irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön