Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Yeme İçme Tesisleri Projeleri

 

Yeme İçme Tesisleri 302.4.2 Projeleri

TKDK, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri ile Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri sektörüne yönelik Yeme İçme Tesislerinin kurulması ve modernizasyonunun yapılması için %60 ile %75 arasında hibe desteği vermektedir.

Kırsal alanda hibe desteği ile kurulan yeme içme tesisleri, sürdürülebilir kalkınma ve turizm potansiyelinin artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. TKDK nın hibe verdiği bu tesisler, yerel ekonomiyi canlandırırken, yerli ve yabancı turistlere keyifli deneyimler sunarak bölgenin turizm potansiyelini artırmaktadır. IPARD 3 döneminde de uygulanacak olan yeme içme tesisleri projeleri, girişimcilerin işlerini kurmaları ve işletmelerini sürdürmeleri için önemli bir finansal destek sağlamaktadır. Bu destek, işletme maliyetlerinin karşılanmasında ve işletmenin büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yeni kurulan veya yenilenen yeme içme tesislerinin kaliteli hizmet ve lezzetli yemekler sunması, bölgenin turizm potansiyelini artırmakta ve kırsalda hareketliliği tüm yıla yaymaktadır. Tüm bunlar sayesinde, kırsal alanlarda yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacına bir adım daha yaklaşılmaktadır.

Uygulanan baz hibe oranı % 60, genç çiftçiler veya organik tarım sertifikası olanlar için %70 dir. Döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi ile ilgili olarak yapılacak harcamalara ek olarak % 10 daha fazla destek verilmektedir. Hibe oranı en fazla % 75 olarak uygulanır. Nüfusu 20.000 in altında olan yerleşim yerlerinde yapılan yatırımlar ile restoran, pastane, kahvaltı salonları, yemek çadırı gibi yemek işletmeleri için 5.000 € dan 500.000 € bütçeye kadar projeler hazırlanabilmektedir.

IPARD 3 2. çağrı ilanında başvuru sahibi mesleki yeterliliği sağlamak adına, proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birine sahip olmalıdır.

IPARD projesi ile sağlanan hibe desteğinin yanı sıra, proje kapsamında uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti ve TKDK ile sözleşmeli bankalar ile Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınabilecek düşük faizli krediler de tesislerin kurulması ve faaliyete geçmesi için olumlu koşulları arttırmaktadır. Diğer bir destek ise Kredi Garanti Fonu imkanlarından yararlanma fırsatı sunulmasıdır. Proje kapsamında yapım işleri, makine ve ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları desteklenmektedir. Ayrıca tesislerin enerji tüketimi kadar elektrik üretmesi için yapacakları yenilenebilir enerji yatırımları da hibe kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir.

TKDK, projenizin onaylanmasının hemen ardından, işe koyulmadan önce teminat mektubu karşılığında hibe tutarının yarısını avans olarak size ödemektedir. Bu uygulama, işinizi başlatırken finansal açıdan güçlü bir başlangıç yapmanızı sağlamakta ve projenizin uygulama süresini hızlandırmaktadır. Bu avantajlı süreçle, projenizin başlangıç aşamasında ortaya çıkabilecek maliyetler ve zorluklar minimum düzeye indirilir ve işinizi planladığınız şekilde hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Kırsal alanlarda Dörtyol Proje Danışmanlık olarak projesini hazırladığımız, tasarımlarıyla ve aldıkları hibe ile çevrelerine örnek olan yeme içme tesislerimiz gibi, sizlerde hibe desteği ile modern bir tesis sahibi olmak isterseniz bizimle irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Sayfa Başına Dön