Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Rekreasyon Tesisleri Projeleri

 

Rekreasyon Tesisleri 302.4.3 Projeleri

Rekreasyon tesisleri, kısaca açık hava aktiviteleri olarak tanımlanabilen faaliyetlerle ilgili tesislerdir. Bu tarz faaliyetlerin genel özellikleri; yaratıcı faaliyetler olması, sağlığı geliştirmesi, psikolojik dinginlik sağlaması, adrenalin içermesi, rekabetten ziyade eğlence amaçlı yapılması, doğal ortamlarda zaman geçirilmesi, gönüllülüğe bağlı olarak yapılması, sağlıklı ve engelli herkese ve her yaşa hitap etmesi gibidir. Son yıllarda ülkemizde bu amaçla yapılan turizm turlarında ciddi bir artış söz konusudur.

TKDK tarafından Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri ile Kırsal Turizm ve Rekreasyon tesisleri, rekreasyon faaliyetleri amaçlı sosyal alanların oluşturulması ve bu faaliyetlere yönelik kullanılacak makine ve ekipmanların alınması ya da var olan bir tesisin modernizasyonunun yapılması için hazırlanan Rekreasyon Tesisleri Projeleri hibe oranı %60 ile %75 arasındadır. Uygulanan baz hibe % 60, genç çiftçi veya organik tarım sertifikası olan çiftçiler için %70 tir. Döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi ile ilgili harcamalara ek % 10 daha fazla hibe desteği verilmektedir. Hibe destek oranı en fazla % 75 olarak uygulanır.

IPARD 3 2. çağrı döneminde başvuru sahibi mesleki yeterliliği sağlamak için, proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden herhangi birisine sahip olmalıdır.

Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muaf olarak uygulanan IPARD projelerinde, TKDK ile anlaşmalı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme koşullarında kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden faydalanmak mümkündür.

TKDK, proje onayı sonrası iş başlamadan teminat mektubu karşılığında hibe tutarının % 50 sini avans olarak girişimcilere ödemektedir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Çeşitli açık alan aktivitelerine örnek verecek olursak; at bakımı ve binicilik, balık avlama, bisiklet kullanımı ve tamiri, rafting, doğa yürüyüşleri, paintball, tırmanma platformu, dağcılık, halı saha, aquapark, atv safari gibi faaliyetlerdir.

Sizlerde rekreasyon faaliyetleri ile uğraşıyor ya da rekreasyon tesisleri konusunda hizmet vermek istiyorsanız AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen TKDK IPARD projeleri ile hibe desteğinden faydalanabilir, Dörtyol Proje Danışmanlık Proje birimi ile irtibata geçerek uzman kadromuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sayfa Başına Dön