Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1129 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Konaklama Tesisleri Projeleri

 

Konaklama Tesisleri 302.4.1 Projeleri

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri sektörü alt tedbiri olan Konaklama Tesisleri Projeleri ile kırsal alanlarda kurulacak olan konaklama tesislerinin kurulmasına ve modernizasyonunun yapılmasına 5.000 € ile 500.000 € proje bütçesi dahilinde % 55 ile % 65 hibe oranı arasında destek vermektedir. Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde hibe oranı % 65, destek kapsamındaki diğer 27 ilde %55 tir. Ayrıca üretici örgütü başvurularında hibe oranı desteklenen tüm illerde % 65 tir. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü ile desteklenen konaklama tesisleri için en büyük şart yatırım alanının nüfusu 20.000’den az olan kırsal alanlarda kurulmasıdır. Konaklama tesisi kapasitesi için belirlenen oda sayısı 25 tir. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti uygulanmaktadır. Tesisin kurulu elektrik gücü kadar enerji üretmesi için yenilenebilir enerji yatırımları proje kapsamında yapılabilmekte ve hibe desteğinden faydalanılabilmektedir. Ayrıca projenin uygulanma sırasında TKDK ile protokol imzalayan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun koşullarda kredi kullanmak mümkün olmakla birlikte gerektiğinde Kredi Garanti Fonundan da yararlanılabilmektedir.

11. Çağrı kapsamında sunulacak projeler için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihte açıklanan endekse oranlanarak bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; Mart Makine-Ekipman Endeksi ve Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılır.

Son zamanlarda ülkemizde özellikle yayla ve dağ turizmi gelişmektedir. IPARD projesi ile birlikte istenilen konforda dizayn edilebilen bu konaklama tesisleri ister şehir içi otelleri ister bungalov evler şeklinde konsept tesisler olabilmektedir.

IPARD Proje kapsamında; yapım işleri, makine ve ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları desteklenen kalemlerdir. Dörtyol Proje ve Danışmanlık olarak, bugüne kadar hatırı sayılır sayıda Konaklama Tesisi projesi hazırlamış, tesis tasarımları dahil olmak üzere iş ve işlemleri başından sonuna kadar takip ederek, doğayla iç içe tesislerin oluşturulması için, kırsal kalkınma adına önemli hizmetlerde bulunmuş bir danışmanlık firması olmanın gururunu yaşıyoruz. Sizde hayalinizdeki yatırımı hibe desteğinden faydalanarak gerçekleştirmek istiyorsanız, bizimle irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön