Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Konaklama Tesisleri Projeleri

 

Konaklama Tesisleri 302.4.1 Projeleri

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri sektörü alt tedbiri olan Konaklama Tesisleri Projeleri ile kırsal alanlarda kurulacak olan konaklama tesislerinin kurulmasına ve modernizasyonunun yapılmasına 5.000 € ile 500.000 € proje bütçesi dahilinde baz hibe oranı % 60, genç çiftçi veya organik tarım sertifikası olanlar için %70 tir. Döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji veya atık yönetimi ile ilgili olarak yapılan harcamalara ek % 10 daha fazla hibe desteği verilmektedir. Her şartta hibe oranı en fazla % 75 tir. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektörü ile desteklenen konaklama tesisleri için en büyük şart yatırım alanının nüfusu 20.000’den az olan kırsal alanlarda kurulmasıdır. Konaklama tesisi kapasitesi için belirlenen oda sayısı 20, kişi / yatak sayısı 40 tır. Proje kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti uygulanmaktadır. Tesisin kurulu elektrik gücü kadar enerji üretmesi için yenilenebilir enerji yatırımları proje kapsamında yapılabilmekte ve hibe desteğinden faydalanılabilmektedir. Ayrıca projenin uygulanma sırasında TKDK ile protokol imzalayan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden uygun koşullarda kredi kullanmak mümkün olmakla birlikte gerektiğinde Kredi Garanti Fonundan da yararlanılabilmektedir.

IPARD 3 döneminde başvuru sahibi mesleki yeterliliği sağlamak adına, proje alanında en az 1 yıllık mesleki deneyim, diploma, MEB onaylı mesleki sertifika veya Mesleki Yeterlilik Belgeleri nden birisine sahip olmalıdır.

TKDK, proje onayından sonra işe başlamadan önce girişimcilere önemli bir avantaj sunmaktadır. Bu avantaj, teminat mektubu karşılığında hibe tutarının %50'sini avans olarak sağlamalarıdır. Bu uygulama, girişimcilerin projelerine başlarken finansal güçlüklerle karşılaşmamalarını ve işlerini planladıkları şekilde hızlı bir şekilde hayata geçirmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, projenin başlangıç aşamasında ortaya çıkabilecek maliyetler ve zorluklar minimize edilmekte ve girişimcilerin enerjilerini projelerinin kalitesine odaklamaları sağlanmaktadır.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; başvuru çağrı ilanı ile projenin onaylanması arasında geçen süre için ( en fazla 7 ay) , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Makine-Ekipman Endeksi ve İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılmaktadır. Enflasyona karşı girişimcileri korumak için uygulanan bu sistemle projelere sonradan fiyat farkı uygulanmaktadır.

Son zamanlarda ülkemizde özellikle yayla ve dağ turizmi gelişmektedir. IPARD projesi ile istenilen konforda dizayn edilebilen bu konaklama tesisleri ister yıldızlı otel ister bungalov evler şeklinde konsept tesisler yapılabileceği gibi taş ev, kütük ev, ahşap ev, hobbit ev, tiny house, glamping çadırları gibi farklı tarzlarda konaklama tesisleri de yapılabilir. Son zamanlarda giderek popüler hale gelen mobil evler diğer bir değişle tiny house lar da destek kapsamındadır. En az 5 mobil ev ve en az 10 kişi kapasiteli konaklama imkanı verecek bu tesisler için imar planında kamping ya da kırsal / eko turizm kullanımlarına ayrılmış olan alanlarda uygulanma şartı vardır. Yapı ruhsatı gerektirmeyen bu yatırımlar için mobil evlerin motorlu bir araç tarafından çekilebilir olması ve trafiğe tescil edilmesi şarttır.

IPARD Proje kapsamında; yapım işleri, makine ve ekipman alımı, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları desteklenen kalemlerdir. Dörtyol Proje Danışmanlık olarak, bugüne kadar hatırı sayılır sayıda Konaklama Tesisi projesi hazırlamış, tesis tasarımları dahil olmak üzere iş ve işlemleri başından sonuna kadar takip ederek, doğayla iç içe tesislerin oluşturulması için, kırsal kalkınma adına önemli hizmetlerde bulunmuş bir danışmanlık firması olmanın gururunu yaşıyoruz. Sizde hayalinizdeki yatırımı hibe desteğinden faydalanarak gerçekleştirmek istiyorsanız, bizimle irtibata geçmenizi bekliyoruz.

Sayfa Başına Dön