Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1126 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri Projeleri

 

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri 302.4 Projeleri

Günümüz şartlarında, özellikle çalışan kesim tarafından yoğun iş temposu ve karmaşık şehir hayatından uzaklaşma isteğiyle kırsal turizme olan talep giderek yoğunlaşmaktadır. Avrupa da son 50 yıldan fazla zamandır gelişen kırsal turizm, ülkemizde de son 10 yılda giderek yükselen bir potansiyel oluşturmaktadır. İnsanlar artık beş yıldızlı otellerden ziyade doğayla içe içe olup stres atmak, alışılmışın dışında yaşam tarzlarını deneyimlemek, organik ürünlerle beslenmek ve spor yapmak amaçlarıyla tatil yapmayı seçmektedirler.

Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri Projeleri kapsamı; çiftlik turizmi, doğal ahşap ya da doğal taş malzemelerden üretilmiş konaklama tesisleri, gezi parkurları, çiftlik hayvanlarıyla vakit geçirme bölümleri gibi farklı ilgi alanlarına hitap eden doğaya dönüş aktivitelerinin toplamıdır. Bu bağlamda TKDK IPARD tarafından hibe verilen kırsal turizm projelerine olan talepte gün geçtikçe artmaktadır. Bu projeler ile birlikte nüfusu 20.000 in altında olan yerleşim yerlerinde konaklama, restoran ve rekreasyon faaliyetlerine yönelik hizmetler ile ilgili tesislerin kurulması ve modernizasyon yapılması amaçlanmaktadır. Butik oteller, pansiyonlar ve bungalov evlerden oluşabilecek konaklama tesisleri 25 oda kapasiteli olabilmektedir. Yatak ve kahvaltı mantığıyla oluşturulacak bu tesislerin yanı sıra; lokanta, pastane, kahvaltı yerleri, yemek çadırı gibi yemek işletmeleri de proje hazırlayarak yatırım yapabilme imkanına sahiptir. Kurulacak olan tesisin kurulu elektrik gücü kadar enerji üretmesi için yenilenebilir enerji yatırımları da proje kapsamında hibe ile desteklenmektedir. Proje bütçesi alt ve üst sınırları içerisinde yukarıda bahsi geçen tüm konularla ilgili hibe projesi hazırlanabilmektedir.

Programın bütçesi en az 5.000 €, en fazla 500.000 €’dur. Proje hibe oranı ise Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, destek kapsamındaki diğer 27 ilde %55 tir. Üretici örgütü veya üretici örgütünün ortaklık payının %50’den fazla olduğu bir tüzel kişilik ise hibe oranı şehir ayrımı gözetmeksizin%65’ tir. IPARD projelerine özel olarak Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti tanınması yatırım maliyetini aşağıya çekmektedir. Ayrıca proje uygulamasını kolaylaştırmak üzere TKDK ile birçok banka ve Tarım Kredi Kooperatifi anlaşma yapmıştır. Bununla getirisi olarak uzun vadeli, düşük faizli kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de faydalanmak mümkündür.

11. Çağrı kapsamında uygulanacak projeler için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının çıktığı ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; makine ve ekipman endeksi için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncellenecektir.

TKDK IPARD Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri ile Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri projelerimizi hazırlarken başvuru sahibimizin talepleri doğrultusunda tasarımlar yapmakta ve tesisin tüm iç ve dış dizaynıyla bire bir ilgilenmekteyiz. Siz hayal edin Dörtyol Proje ve Danışmanlık gerçekleştirsin.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön