Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1154 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projeleri

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 302.1.2 Projeleri

TKDK, IPARD Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projeleri ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler yetiştirilmesi, kurutulması ve paketlenip satışa hazır hale getirilmesi için yapılacak yatırımlara hibe desteği vermektedir. Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında, hibe oranı ise Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, TKDK destek kapsamındaki diğer 27 il için %55 tir. Destek kapsamındaki tüm illerde başvuru sahibi bir üretici örgütü veya üretici örgütünün hâkim ortak (ortaklık payının %50’den fazla) olduğu bir tüzel kişilik ise hibe oranı %65’ tir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile ilgili hazırlanan projeler için TKDK tarafından belirlenen bitki listesi dahilinde yatırım yapılabilmektedir. Yatırım kapsamında sera planlanıyorsa büyüklüğü en fazla 2 ha olabilmektedir. Bunların yanı sıra bitki üretimi için tarla ve bahçe ekipmanları, hasat ve sonrası için gerekli makine ekipmanlar, ışıklandırma, iklimlendirme, sulama için gerekli olan makine ve ekipmanlar alınabilmektedir.

Ayrıca sera, depo ve makine garajları, bitki işlemek için tesis alanları, tesis içi yollar, ihata duvarları ve yenilenebilir enerji yoluyla kendi tüketimi kadar elektrik üretimi de projeye dahil edilebilmektedir. Yeni tesislerin yapımına destek verildiği gibi modernizasyon projelerine de hibe verilmektedir.

TKDK IPARD projesinin, verilen hibenin yanı sıra birçok artısı daha bulunmaktadır. Örneğin Proje kapsamında yapılan satın alımlarda Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerine muafiyet bulunmaktadır. Ayrıca projeyi hayata geçirme sırasında girişimcilere sağlanan diğer bir kolaylıkta TKDK ile protokol imzalayan Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanılabilmesi ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de faydalanabilmesidir.

11. Çağrıda uygulanacak projeler için;

Makine - ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nun açıkladığı 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarih içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; makine ve ekipman için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Tıbbi ve aromatik bitkiler şehirlere ve bölgelere göre değişmekle birlikte aşağıda örnek teşkil etmesi adına bazı isimlere yer verilmiştir;

Adaçayı Anason Aspir Biberiye
Çörekotu Çöven Dağ çayı Dereotu
Ebegümeci Ekinezya Fesleğen Hardal
Haşhaş Isırgan otu Kekik Kırmızı biber
Kimyon Kişniş Kuşburnu Lavanta
Maydanoz Nane Oğul otu Rezene
Safran Salep Sarımsak Şerbetçi otu
Zencefil Zerdeçal Üzerlik otu Nezle otu
Defne Alıç Çörek otu Karahindiba
Kuzukulağı Ihlamur Göl soğanı Yağ gülü

TKDK IPARD projeleri ilgili ayrıntılı bilgi ve desteklenen bitki listesine ulaşmak için lütfen Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön