Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1138 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Süs Bitkileri ve Çiçek Soğanı Projeleri

 

Süs Bitkileri ve Çiçek Soğanı 302.1.1 Projeleri

TKDK, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri, Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri ile Süs Bitkileri ve Çiçek Soğanı yetiştirmek üzere hazırlanacak 5.000 € ile 500.000 € bütçe arasındaki projeler desteklenmektedir. Proje hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, TKDK destek kapsamındaki diğer 27 il için ise %55 tir. Eğer başvuru sahibi bir üretici örgütü veya üretici örgütünün hâkim ortak olduğu bir tüzel kişilik ise hibe oranı %65’ tir.Yeni tesislerin yapımına hibe verildiği gibi modernizasyon projelerine de aynı hibe oranında destek verilmektedir.

Süs Bitkileri ve Çiçek Soğanı Projeleri kapsamında sera alanı en fazla 2 ha, açık alan yetiştiriciliğinde ise üretim alanı en fazla 4 ha olabilmektedir. Seranın dışında, depo binaları, makine garajları, bitkilerin işlenmesi için alanlar, idari bina, bekçi kulübesi, işletme içi yollar çevre duvarları ve öz tüketim için yenilenebilir enerji yoluyla elektrik üretimi de projeye dahil edilebilmektedir. Bunlarla birlikte tüm üretim ve pazarlama zincirini kapsayacak şekilde makine ekipman alımı ve hizmet alımları da yine hibe içerisinde desteklenmektedir.

IPARD projesi ile verilen hibe desteğinin yanı sıra, proje kapsamında yapılan harcamalar Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muafiyet bulunmaktadır. Ayrıca TKDK ile protokol imzalayan Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanılabilir ve Kredi Garanti Fonundan da faydalanılabilmektedir.

11. Çağrıda uygulanacak projeler için;

Makine ve ekipman başvuruları için; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvuruları ise; makine ve ekipman endeksi için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncellenecektir.

Süs Bitkileri ve Çiçek Soğanı projeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi ve tasarladığınız yatırımı en uygun şartlarda gerçekleştirmek için lütfen Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön