Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1137 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Mantar ve Misel Projeleri

 

Mantar ve Misel 302.1.3 Projeleri

TKDK IPARD 2 dönemi ile birlikte ilk kez Mantar ve Misel Projeleri hibe desteği vermeye başlamıştır. Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri ile belirlenen proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasındadır. Kırsal alanlarda uygulanan bu proje türünün hibe oranı Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde % 65, destek kapsamındaki diğer 27 il için %55 tir. Başvuru sahibi bir üretici örgütü veya üretici örgütünün ortaklık payının %50’den fazla olduğu bir tüzel kişilik ise hibe oranı %65’ tir. Proje Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyeti içermektedir. Aynı zamanda yenilenebilir enerji yatırımı ile öz tüketimi karşılamak üzere yapılan yatırımlarda hibe kapsamında değerlendirilmektedir.

IPARD Proje kapsamında mantar ve misel yetiştiriciliği için kurulan kapalı sera alanı en fazla 2 ha olabilmektedir. Modernizasyon projelerine de hibe desteği verilmektedir. Yetiştiricilik için gerekli olan makine ve ekipmanlar, hasat sonrası kayıpların yaşanmaması için alınacak soğutma ekipmanları ve paketleme için gerekli olan teçhizatlar desteklenmektedir. Ayrıca depo, garaj, idari bina gibi tesis için gerekli olan yapım işleri ve çevre düzenlemesi için yapılacak harcamalar ile hizmet alımları da proje kapsamında hibe desteğinden faydalanabilmektedir.

Türkiye’de kültür mantarı yetiştiriciliği hemen her bölgemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Özellikle aile çiftçiliği kapsamında ek gelir mantığı ile yapılan yetiştiriciliğin yanı sıra son zamanlarda profesyonel olarak mantar ve misel yetiştiriciliği yapanların sayısı da ciddi rakamlara ulaşmıştır. TKDK IPARD projesi ile verdiği hibe ve proje uygulama aşamasında, anlaşmalı olduğu Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalardan uzun vadeli, düşük faizli kredi kullanılabilmesi ve Kredi Garanti Fonu desteğinden de yararlanılabilmesi birçok yatırımcıyı bu alana çekmektedir. Ülkemizde en çok üretimi yapılan mantar çeşidi kültür mantarı olmasına karşın son zamanlarda İstiridye mantarı da önemli bir pazar payı oluşturmuştur.

11. Çağrıda uygulanacak projelerde;

Makine ve ekipman başvurularında; TÜİK tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenecektir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında; makine ve ekipman endeksi için mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat maliyetleri için mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncellenecektir.

Mantar ve misel yetiştiriciliği ile bilgi almak ve TKDK IPARD projesi ile hibe yardımıyla yatırım yapmak isteyen girişimcilerimizin Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile iletişime geçmesini bekleriz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön