Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1113 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi Projeleri

 

Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi 302.1 Projeleri

Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi Projeleri alt tedbiri ile TKDK ya sunulabilecek IPARD projeleri; Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Fide ve Fidan, Mantar ve Misel, Süs Bitkileri ve Çiçek soğanı yetiştiriciliği projeleridir. Nüfusu 20.000 in altında olan kırsal alanlarda uygulanan bu projelere tesisin enerji ihtiyacını karşılayacak “yenilenebilir enerji üretimi” harcama kalemleri de eklenmiştir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler yetiştiriciliğinde TKDK tarafından uygun bulunan bitkilerin listesi dahilinde yatırım yapılabilmektedir. Bu tedbir altındaki tüm projeler için kapalı sera büyüklüğü en fazla 2 ha, açık alan yetiştiriciliğinde ise üretim büyüklüğü en fazla 4 ha (tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği hariç) olabilmektedir. Proje kapsamında yapım işleri, makine ve ekipman alımı, hizmet alımı (danışmanlık, çizim harcamaları vs.) ve görünürlük harcamaları uygun harcama olarak kabul edilmektedir. Yapım işleri kapsamında depolama binaları, makine garajlarının yapımı ve seraların kurulumunun yanı sıra makine ve ekipman desteği olarak toprağı işlemek için bahçe ve tarım ekipmanı alımı, mahsul üretimi için ekipmanlar ve hasat sonrası için kullanılan ekipmanlar desteklenmektedir.

Yeni tesislerin yapımına hibe verildiği gibi modernizasyon projelerine de destek verilmektedir. Hibe destek ödemesi 2 taksit şeklinde yapılabilmektedir. Aynı zamanda proje kapsamında yapılan harcamalar Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muaftır. Proje uygulama sırasında TKDK ile protokol imzalayan banka ve Tarım Kredi Kooperatifi nden uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanmakla birlikte gerekirse Kredi Garanti Fonundan da faydalanılabilmektedir.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme başlığı ile hazırlanacak projelerin bütçe aralığı 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde proje toplam bütçesinin % 65 i, TKDK destek kapsamındaki diğer 27 il için % %55 i kadardır. IPARD Programı kapsamındaki 42 ilde başvuru sahibi bir üretici örgütü veya üretici örgütünün hâkim ortak (ortaklık payının %50’den fazla) olduğu bir tüzel kişilik ise hibe oranı %65’ tir.

11. Çağrıda uygulanacak projeler için;

Makine ve ekipman başvurularında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 yılı Şubat Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; makine ve ekipman endeksi için Mart Makine-Ekipman Endeksi, inşaat işleri için Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

TKDK IPARD Projeleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve planladığınız yatırımı en uygun koşullarda gerçekleştirmek için lütfen Dörtyol Proje ve Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön