Dörtyol Proje ve Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje ve Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş


5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Değerlendirme 5.00 (1132 Oylar)
Dörtyol Proje ve Danışmanlık Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi İşlenmesi ve Paketlenmesi Projeleri

 

Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi İşlenmesi ve Paketlenmesi 302.2 Projeleri

Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri ile Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi İşlenmesi ve Paketlenmesi Projeleri için hibe oranı; Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat illerinde %65, diğer uygulama illerinde %55 tir. Destek kapsamındaki 42 ilin tamamında üretici örgütü başvurularında ise hibe oranı %65 olarak uygulanmaktadır. Verilen hibenin yanı sıra IPARD programı ile, Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergilerinden muaf tutularak uygulanan projelerin giderleri daha da düşmektedir. Ayrıca TKDK ile anlaşmalı bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uygun ödeme koşullarında kredi kullanmak ve Kredi Garanti Fonu desteğinden yararlanmakta mümkündür.

TKDK Arıcılık projesi ile en az 30, en fazla 500 kovan kapasitesinde projeler hazırlanabilmektedir. Proje bütçesi 5.000 € ile 500.000 € arasında değişmektedir. Proje, sabit bir yerde uygulanabileceği gibi gezici arıcılık da yapılabilmekte, karavan, römork gibi gezici arıcılığı destekleyici motorsuz taşıtlar proje kapsamında hibe desteği ile alınabilmektedir. Ana arı üretimi yapmak isteyen çiftçiler, ana arı üretim belgesi ile projelerden faydalanabilmektedir.

IPARD projesi ile bal işleme, paketleme ve diğer arıcılıkla ilgili tüm ürünler için makine ve ekipman alımı, kovan yapımı için gerekli teçhizatların alımı, depolama ve işleme alanlarının inşası, 3 kw ya kadar yenilenebilir enerji üretimi amaçlı yatırımlar, tesis içi yollar ve çevre düzenleme ile idari bina yapımı da hibe ile desteklenen kalemler arasındadır.

11. Çağrı için;

Makine ve ekipman başvurularında; TÜİK in yayımladığı 2022 yılı Şubat ayı Yİ-ÜFE Makine-Ekipman Endeksinin ilgili projede destek kararının alındığı tarihin içinde bulunduğu ayda açıklanan endekse oranlanması suretiyle bulunan katsayı üzerinden güncellenecektir.

Yapım işi ve makine ekipman başvurularında ise; Mart Makine-Ekipman Endeksi ve Mart İnşaat Maliyet Endeksine göre güncelleme yapılacaktır.

Dörtyol Proje ve Danışmanlık ayrıcalığı ile arıcılık sektöründe yeni yatırımlar yapmak ya da modernizasyon projeleri ile iş potansiyelinizi artırırken hibelerden yararlanmak isterseniz proje birimimiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Destek Kapsamındaki İller; Ankara, Giresun, Çankırı, Yozgat, Sivas, Ordu, Amasya, Tokat, Trabzon, Burdur, Erzincan, Samsun, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kars, Ardahan, Elazığ, Malatya, Erzurum, Ağrı, Van, Mardin, Diyarbakır, Muş, Şanlıurfa.

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5.000 ₺ den başlamaktadır.

İlgili Proje Sayfaları

Sayfa Başına Dön