Dörtyol Proje Danışmanlık TSE
Dörtyol Proje Danışmanlık TSE

Dörtyol Proje Danışmanlık Yan Menü Yatırım Arazileri

Menu

Giriş

Dörtyol Proje Danışmanlık Turizm Yatırım Danışmanlığı

 

Turizm Yatırım Danışmanlığı

Dörtyol Proje Danışmanlık Turizm Yatırım Danışmanlığı Desteği ile amacımız girişimcilerimizin turizm yatırımları yaparken, yatırımlarını devlet teşviki ile hibe ve desteklerden faydalanabilmelerini sağlamaktır.

Türkiye’de turizm her zaman çok önemli bir sektör olmuştur. Son yıllarda turizme verilen devlet destekleri de ciddi ölçüde artış göstermektedir. Turizm tesislerinin kurulması ve işletilmesi aşamalarında birçok teşvik ve hibe desteği mevcuttur. Bunlardan en önemlisi TKDK kırsal turizm projeleridir. Proje kapsamında hibe şeklinde karşılıksız, geri ödemesiz destekler uygulanmaktadır. Aynı zamanda ülke genelinde Turizm Yatırımı Belgesi ile yatırım aşamasında teşvik sisteminden faydalanabilmekle birlikte Turizm İşletme Belgesi ile işletme döneminde belli başlı desteklerden faydalanmak da mümkün olmaktadır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD projeleri ile yapılan Kırsal Turizm yatırımlarına 500.000 € proje bütçesi dahilinde %65 e varan hibe desteği bulunmaktadır. 20 oda kapasitesine kadar pansiyon, butik otel, bungalov, taş ev, kütük ev, ahşap ev, hobbit ev, tiny house, glamping çadırları gibi farklı tarzlarda konaklama tesisleri yapılabilir. Aynı zamanda restoran, lokanta, kahvaltı salonu, kahvaltı çadırı gibi yeme içme tesislerinin yanı sıra rekreasyon alanlarının da yapılması desteklenmektedir. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen projelerde Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti bulunmakta, yapım işleri ve makine ekipman alımlarında KDV ödenmemektedir. Bununla birlikte proje kapsamında; Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Gümrük Vergisi ve İthalat vergisi muafiyetleri de uygulanmaktadır. Aynı zamanda tesisin kurulu elektrik gücü kadar enerji üretmesi için yenilenebilir enerji yatırımları proje kapsamında yapılabilmektedir. Ayrıca projenin uygulama aşamasında TKDK ile protokol imzalayan bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifinden düşük faizli ve uzun dönem ödeme koşullarında kredi kullanmakta mümkün olmakla birlikte gerektiğinde Kredi Garanti Fonundan da yararlanılabilmektedir.

Turizm Yatırımı Belgesi, Bakanlıkça turizm tesislerine yatırım aşamasında verilen belgeyi ifade eder. KDV ve SGK işveren paylarına olan devlet desteğini ifade etmektedir. Talep halinde 49 yıllığına arazi tahsisi yapılabilmektedir. Yatırımın tamamlanmasının ardından Turizm Yatırımı Belgesi’nin Turizm İşletme Belgesine çevrilmesi de mümkündür. Turizm belgeli tesislere sağlanan destekler; Elektrik, hava gazı ve su ücretlerinde çevredeki sanayi ve meskenlere uygulanan tarifenin en düşüğünün uygulanması, haberleşme kolaylıkları, yabancı personel ve sanatkar çalıştırılması, alkollü içki satışı, yurtdışı turizm fuarlarına katılım desteği şeklindedir.

Dörtyol Proje Danışmanlık olarak görevlerimiz;

Öncelikli görevimiz siz değerli girişimcilerimize en karlı şekilde nasıl yatırım yapılabileceği konusunda doğru bir yol haritası çizmektir. TKDK hibe destekleri, geri ödemesiz olması ve sağladığı vergi muafiyet avantajları sebebiyle ilk tercihi oluşturmaktadır. Projelerin hazırlaması, kuruma teslimi, hibenin onaylanması ve projenin uygulanması ve hibenin alınması süreçlerinin her birinde yanınızdayız. Bunlarla birlikte Turizm Yatırımı Belgesi ve Turizm İşletme Belgesi alınması, tesislere yıldız alınması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standartları doğrultusunda tesislerin dizaynı, personel eğitimi, online rezervasyon sistemlerinin kurulması ve diğer standart belgelerinin temini konularında da danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Turizm tesislerinde kullanım kolaylığı, dikkat çekici görsellik ve hijyen kurallarına uyum ayrılmaması gereken bir üçlüdür. Bunların oluşturulmasına projelerinin çiziminden başlanılarak dikkat edilmelidir. Tesislerin sonradan Bakanlıktan onay alacağı unutulmamalı ve buna göre dizayn edilmelidir. Bu sebeple bizim danışmanlığımız mimari tasarım ve çizimlerden önce başlamakta ve anahtarı ele alana kadar sürmektedir.

Bizler yapılacak turizm tesisleri için tüm bilgi birikimi ve tecrübemizle sizlerin yanında olmaya hazırız. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen girişimcilerimiz, web sitemizi inceleyebilir ve proje ofisimizi arayabilirler.

Ülkemizin ilgi çekici ve hibe desteklerinden faydalanabilecek turizm ilçeleri aşağıda verilmiştir. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Kaş, Didim, Datça, Göcek, Alanya, Kemer, Gazipaşa, Kumluca, Dalyan, Köyceğiz, Kumluca, Dalaman, Turgutreis, Selçuk, Seferihisar, Alaçatı, Çeşme, Urla, Çeşmealtı, Karaburun, Mordoğan, Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası, Gökçeada, Geyikli, Foça, Çandarlı, Dikili, Akyaka, Güllük, Altınova, Ayvalık, Burhaniye, Akçay, Altınoluk, Bozcaada, Eceabat, Gelibolu, Lapseki, Karabiga, Avşa, Marmara, Erdek, Bandırma, Kaz Dağları, Çınarcık, Yalova, Karamürsel, İznik, Orhangazi, Sapanca, İğneada, Şile, Ağva, Karasu, Akçakoca, Amasra, Cide, İnebolu, Abana, Aydıncık, Gerze, Alaçam, Yakakent, Ondokuzmayıs, Ünye, Fatsa, Perşembe, Piraziz, Bulancak, Espiye, Tirebolu, Şebinkarahisar, Vakfıkebir, Maçka, Yomra, Araklı, Of, Çayeli, Ardeşen, Pazar, Fındıklı, Arhavi, Hopa, Anamur, Aydıncık, Taşucu, Erdemli

Projelerin hazırlanma maliyetleri 5000₺ den başlamaktadır.

Sayfa Başına Dön